Istvan Kovacs, din nou faţă-n faţă cu Kevin De Bruyne. Ce s-a întâmplat la ultimul episod cu cei doi drept protagonişti | VIDEO

Arbitrul Istvan Kovacs şi fotbalistul Kevin De Bruyne se vor întâlni din nou, în UEFA Champions League.

Arbitrul român Istvan Kovacs este o cunoştinţă mai veche a fotbalistului Kevin De Bruyne.

Acesta a arbitrat-o pe Manchester City, formaţia la care evoluează internaţionalul belgian, în manşa tur din sferturile UEFA Champions League, cu Atletico Madrid, încheiată cu victoria englezilor, scor 1-0.

În minutul 40 al respectivului meci, la scorul de 0-0, Kovacs a avut parte de o fază dificil de gestionat, una în care a fost implicat direct De Bruyne.

Mijlocaşul de 30 de ani a fost lansat în adâncime de Cancelo. Acesta a încercat să-i depăşească din preluare pe Felipe şi Reinildo.

În urma unui contact la nivelul picioarelor cu cel dintâi, jucătorul campioanei din Premier League a câzut în careu.

Istvan Kovacs, poziţionat bine, nu a dictat penalty, deşi De Bruyne şi colegii săi au protestat vehement pentru a primi o lovitură de la 11 metri.

Centralul român a arătat fault în atac şi lovitură liberă în favoarea celor de la Atletico Madrid.

Pe reluarea din spate se poate observa faptul că De Bruyne este, de fapt, cel care îl calcă pe Felipe şi pe urmă cade la pământ. În consecinţă, Kovacs a judecat ca la carte faza respectivă.

În cele din urmă, Manchester City a reuşit să se califice, cu 1-0 la general, gol marcat chiar de De Bruyne, în semifinalele UEFA Champions League, acolo unde va da de Real Madrid.

Meciul tur este arbitrat de Istvan Kovacs şi îi pune din nou faţă în faţă pe centralul român şi pe Kevin de Bruyne.

Afla mai multe despre: kovacsde bruyne