Italia întinde o mână de ajutor României şi se impune în faţa Ucrainei în a doua etapă a Preliminariilor CM 2019

Handbal

Victorie istorică şi dramatică obţinută de Italia în preliminariile mondialelor de handbal masculin. Squadra Azzura a marcat în ultimele secunde ale meciului cu Ucraina şi s-a impus cu 29-28.

Italia s-a impus în faţa Ucrainei după o confruntare pe care a controlat-o în cea mai mare parte.

Cu  portarul Francesco Ebner în mare forma, alb-albaştrii aveau două goluri în plus la pauza. Ucraina a condus pentru prima dată abia în minutul 52, însă italienii au revenit şi în ultimele secunde au marcat golul victoriei, 29-28. Un rezultat care complică grupa.

Cu 4 puncte, România este mare favorită la calificare, dar în cazul în care pierde cu Ucraina şi Italia bate Feroe, se face clasament în trei. Cu un egal, naţionala noastră se califica indiferent de rezultatul meciului dintre Italia şi Feroe, care se joacă de la 21.45, în direct pe Telekom Sport 2.

Partida România - Ucraina va putea fi urmărită în direct pe Telekom Sport 1, sâmbătă, de la 19:15, iar cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: handbal masculincampionatul mondialcm 2019,