Jucătorii CFR-ului, sinceri după victoria la scor cu Dinamo! ”Dacă rămânea acest avans, era greu să ne mai prindă cineva!”

CFR Cluj

CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-1), echipa Dinamo, în etapa a XXX-a a Ligii 1.

Dinamovistul Steliano Filip a primit un cartonaş roşu în minutul 45+2, după ce l-a lovit cu cotul în săritură pe Bordeianu. Debeljuh a reuşit o triplă. CFR are acum 17 puncte avantaj faţă de FCSB, care joacă în ultima etapă a sezonului regulat tot duminică, acasă, cu FC Voluntari.

La finalul meciului, Andrei Burcă a concluzionat partida şi a recunoscut că Dan Petrescu nu va fi mulţumit de meci, deoarece echipa a încasat un gol.

”Dacă rămânea acest avans, era greu să ne mai prindă cineva!”

”Am început de derutant partida, păcat că am luat gol. Ştim ce o să se întâmple acum. Nu ştiu dacă Dinamo a mai avut vreo ocazie de a marca. Acum urmează 10 finale.ui. Noi am încercat să jucăm în Europa acelaşi sistem. Este important sistemul, dar important e să intrăm concentraţi pe teren.

Am făcut un campionat bun, iar acum ne gândim la play-off. Am mai avut şi acum 2 ani 4 puncte avantaj şi am jucat în ultima etapă pe Oblemenco. Trebuie să conştientizăm ce a fost bun”, a declarat Andrei Burcă, la finalul meciului.

Ciprian Deac a fost sincer şi a vorbit despre forma în care se află CFR.

”A fost un meci greu, un început greu, la prima ocazie a lor am luat gol, după care ne-am dus peste ei. Ştiam că dacă trece timpul ne va fi tot mai greu. E bine că am intrat cu 1 la 1 la pauză şi a doua repriză aţi văzut...

Este record de puncte în Liga 1, într-un sezon, e fantastic, dar ţinând cont că se înjumătăţesc punctele, vom avea mult de muncă până ne vom îndeplini obiectivele. Dacă rămânea acest avans, era greu să ne mai prindă cineva. Am jucat multe meciuri în play off şi stiu că orice punct pierdut se va simţi, important e să rămânem la fel, o echipă concentrată şi serioasă, ca deocamdată nu am caştigat nimic”, a spus Ciprian Deac, la finalul meciului.

Clasamentul este următorul: 1. CFR Cluj - 76 de puncte, 2. FCSB - 59, 3. CS Universitatea Craiova - 51, 4. Farul – 48, 5. FC Voluntari - 47, 6. FC Botoşani - 46, 7. FC Argeş - 45, 8. UTA – 40, 9. Rapid – 40, 10. Sepsi – 39, 11. Chindia - 35, 12. FC U Craiova – 33, 13. CS Mioveni - 29, 14. FC Dinamo - 17, 15. Academica Clinceni – 14, 16. Gaz Metan Mediaş – 10.

Afla mai multe despre: cfr-liga 1-dinamo-deac-burca