Jucătorii de la Poli Iaşi nu au scăpat de reproşuri, după remiza cu FC Botoşani. Leo Grozavu: ”Multe greşeli, ne-am precipitat”

CSM Poli Iași

Echipa Poli Iaşi a încheiat la egalitate luni, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat în compania formaţiei FC Botoşani, în etapa a noua din Superligă.

După o primă repriză fără gol, dar cu câteva faze de poartă, oaspeţii au deschis scorul în startul reprizei secunde, când Şeroni a primit de la Eduard Florescu şi l-a învins pe Silviu Lung jr. FC Botoşani a avut un gol anulat, la Pinson, în minutul 65, iar gazdele au profitat, egalând în minutul 69, prin Gheorghiţă. S-a încheiat la egalitate 1-1, Poli Iaşi ocupă locul 14, cu 7 puncte, iar FC Botoşani rămâne pe ultimul loc, cu 5 puncte.

La finalul partidei, jucătorii de la Poli Iaşi nu au scăpat de reproşurile lui Leo Grozavu: ”Multe greşeli”.

”Multe greşeli, atât am putut în seara asta. Nu am avut luciditatea necesară să ducem mai multe acţiuni. Ne-am creat nişte situaţii, dar nu am fost atenţi în faţa porţii. Asta e fotbalul şi de multe ori nu ai ce face. Atât s-a putut în seara asta.

(n.r. Este un rezultat echitabil) Mi-e greu să spun, probabil că da. Sigur, au avut şi ei câteva contraatacuri. Am luat gol din fază fixă, ceea ce este inadmisibil. Nu neapărat că este mai greu acasă, dar se vede că este. Avem foarte mulţi jucători care nu ştiu ce înseamnă prima ligă. Se simt toate lucrurile noastre.

Una peste alta, nu pot să spun că nu sunt nemulţumit, avem două jocuri fără înfrângere. Se vede că suferim la ritm de joc, eram convins de acest lucru.

Pentru noi orice partidă dificilă, s-a văzut şi astăzi. Ne-am precipitat foarte mult în ultima treime, am produs foarte puţin în faza de atac”, a declarat Leo Grozavu.

Echipele care au evoluat:

• POLI IAŞI: S. Lung - Martac, F. Ilie, Samayoa, R. Ispas (Stefanovic 88) – Alin Roman, M. Bordeianu (A. Ciobanu 46), Marchioni – A. Gheorghiţă (S. Buş 88), Vojtus (Harrison 46), R. Ion (Luis Phelipe 57). ANTRENOR: Leo Grozavu
  • FC BOTOŞANI: Ducan - Adams, Junior Pius, Şeroni, Ţigănaşu - G. David (Cărăuşu 31), V. Dican, Ed. Florescu, Pinson (Cioiu 68) - M. Ilicic (R. Benzar 68), Kablan Davy N'Goma (Zabou 87). ANTRENOR: Dan Alexa

Afla mai multe despre: leo grozavupoli iaşifc botoşaniliga i