Jucătorii Rapidului îşi fac ”mea culpa” după finalul de an: ”Am pierdut puncte prosteşte”

Rapid

Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia campioană a României, Farul Constanţa, în etapa a 21-a din Superligă.

Alexandru Albu, după Farul - Rapid: „Nu sunt mulţumit, am pierdut prosteşte foarte multe puncte”

Farul a înscris încă din minutul 2, prin Louis Munteanu, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Giuleştenii au replicat prin ocazia lui Borja Valle, şut pe lângă poartă, în minutul 8. După cinci minute Vînă a lovit bara, iar Funsho Bamgboye a trimis pe lângă poartă în minutul 23.

Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 45+2, la Artean, şi încă unul în minutul 59, la Mazilu, jucător aflat la ultimul meci pentru constănţeni. S-a încheiat 0-0, iar Rapid se află la al şaselea meci consecutiv fără victorie în Superligă, dintre acestea patru fiind rezultate de 0-0.

• Echipa lui Cristiano Bergodi ocupă locul 3 în clasament, cu 33 de puncte. Farul are 30 de puncte şi este pe poziţia a cincea.

Alexandru Albu a tras concluziile după acest sezon şi a recunoscut că Rapidul s-a încurcat în meciuri în care nu ar fi trebuit să o facă.

„Am luat un punct. Dacă eram mai atenţi, eu zic că le puteam lua pe toate 3. Am făcut un meci solid. Am ştiut cum să ne închidem. Dacă dădeam gol acolo în minutul 5 se schimba faţa jocului. Asta e, toată lumea ratează. Trebuie să ne obişnuim ca atunci când avem aceste ocazii să dăm gol. Trebuie să fim mult mai atenţi.

Nu am avut emoţii la golurile lor pentru că toate 3 au fost anulate corect. Nu sunt mulţumit, am pierdut foarte multe puncte. Pot să spun că le-am pierdut prosteşte. Pe ansamblu, cred că toate meciurile au fost în favoarea noastră, pentru că atunci când am pierdut sau am făcut egal, s-au încurcat şi celelalte echipe.

Dacă băteam astăzi puteam termina chiar pe doi. Este o pauză bine-venită. Sperăm să ne limpezim gândurile şi când ne întoarcem la treabă să dăm totul şi când începe campionatul să câştigăm meciurile”, a spus Alexandru Albu, pentru Prima Sport.

Echipele care au evoluat:

• FARUL: Aioani – D. Sîrbu (D. Grosu 46), K. Boli, M. Popescu, Dussaut - Vînă, Artean, Grameni (Diogo Queiros 74), Budescu (M. Grigoryan 87) - Ad. Mazilu (Rivaldinho 75), L. Munteanu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi
  • RAPID: H. Moldovan - I. Cristea, Săpunaru, P. Iacob, Braun – Funsho Bamgboye (El Sawy 70), C. Cîrjan, Al. Albu, Papeau - Al. Ioniţă II (K. Soni 64), Borja Valle. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Afla mai multe despre: alexandru alburapidfarul constanţa