VIDEO | Juventus - At. Madrid 3-0. Cristiano Ronaldo e imens! Hattrick de senzaţie pentru CR7 şi italienii se califică în sferturile UCL

Atletico Madrid a câştigat cu 2-0 meciul tur, dar Juventus a întors în mod miraculos soarta calificării. Cu un Cristiano Ronaldo aflat într-o formă excepţională, Juve a câştigat cu 3-0 şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor.

Mitul apărării perfecte a lui Simeone a fost spulberat la Torino! Cu 2-0 în buzunar după meciul tur, Simeone şi-a pus echipa în propriul careu la returul cu ”Bătrâna Doamnă”. Numai că Juve are în teren un băiat cu cinci Baloane de Aur acasă şi face un meci perfect într-o noapte care nu va fi uitată niciodată în Italia.

Cristiano Ronaldo a bifat un hattrick care a adus lacrimi pentru toată lumea. A plâns Georgina, iubita lui CR7, au plâns de fericire suporterii lui Juve, au plâns de tristeţe fanii lui Atleti şi, undeva la Madrid, au plâns cei de la Real, care l-au lăsat pe Ronaldo să plece.

Deschiderea de scor se produce în minutul 27, iar REMONTADA a prins contur în minutul 49, când tehnologia GOAL LINE i-a indicat lui Kuipers că parada lui Oblak e inutilă. 2-0 şi Juve anulează meciul tur. Şocul se produce în minutul 86, atunci când Bernardeschi e faultat în careu şi Juventus primeşte o lovitură de pedeapsă. VAR-ul confirmă faultul, iar Cristiano Ronaldo confirmă că e cel mai bun fotbalist din Liga Campionilor. 3-0, hattrick şi Juventus e calificată!

VIDEO | JUVENTUS - ATLETICO MADRID 3-0 (Ronaldo 27, 49, 86)

ECHIPELE DE START:

JUVENTUS: Szczesny - Cancelo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Can, Pjanic, Matuidi - Ronaldo, Mandzukic, Bernardeschi

AT. MADRID: Oblak - Arias, Godin, Gimenez, Juanfran - Saul, Rodri, Koke, Lemar - Griezmann, Morata

Min. 90: Cinci minute suplimentare.

Min.86: GOOOL CRISTIANO RONALDO! Hattrick de senzaţie şi Juventus e calificată.

Min. 85: PENALTY pentru JUVENTUS! Bernardeschi e faultat în careu. Se aşteaptă decizia VAR

Min. 82: OCAZIE IMENSĂ PENTRU JUVENTUS! Puştiul Kean scapă singur cu Oblak, dar trage pe lângă poartă.

Min. 74: Ratare mare pentru Juventus! Mandzukic, dintr-o poziţie excelentă, nu nimereşte cadrul porţii.

Min. 62: Prima reacţie a lui Atletico Madrid! Şutul lui Correa trece pe lângă poartă.

Min. 49: GOOOL JUVENTUS! Cristiano Ronaldo reuşeşte dubla! Juventus a întors rezultatul din tur

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Pauză la Torino. Juventus conduce cu 1-0.

Min. 45+1: Şansă pentru Atletico! Morata se desprinde din marcajul lui Bonucci, dar trimite puţin peste poartă.

Min. 45: Două minute suplimentare.

Min. 45: Chiellini trimite spre poartă, Oblak respinge în corner.

Min. 43: O nouă şansă pentru Cristiano Ronaldo! Lovitura sa de cap se duce pe lângă buturi.

Min. 34: Foarfecă Bernardeschi, mingea se duce peste poartă încă o dată!

Min. 31: Bernardeschi şutează din lovitură liberă. Mingea trece peste poarta lui Oblak.

Min. 27: GOOOL JUVENTUS! Cristiano Ronaldo îl ridiculizează pe Juanfran într-un duel aerian şi deschide scorul.

Min. 22: Atletico Madrid trage primul şut spre poartă. Execuţia lui Arias e mult peste poarta lui Szczesny.

Min. 13: Juventus are în continuare iniţiativa, dar Atletico a mai echilibrat jocul.

Min. 4 GOL ANULAT pentru Juventus. A fost o bâlbâială în careul lui Atletico Madrid, Chiellini a reuşit să introducă mingea în plasă, dar arbitrul a fluierat un fault al lui Ronaldo la Oblak. S-a consultat VAR-ul şi decizia a fost menţinută.

Min. 2: Start furtunos pentru Juventus. Torinezii s-au aruncat efectiv în atac.

Min. 1: A început meciul.

Atletico Madrid a controlat în totalitate meciul tur jucat cu Juventus Torino. Pe Wanda Metropolitano, echipa lui Diego Simeone a ratat numeroase ocazii, a avut un gol anulat cu VAR, însă a reuşit să marcheze de două ori, în minutul 78 şi 83, prin fundaşii centrali Gimenez şi Godin. În urma acestui rezultat, Atletico a devenit marea favorită la calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

VIDEO REZUMAT Atletico Madrid - Juventus 0-2 (meciul tur)

Însă Juventus are un moral excelent. Torinezii vin după cinci victorii consecutive în Serie A, ultimele două aducându-le, în proporţie de 99%, un nou titlu în campionatul Italiei. După victoriile la scor cu Napoli şi cu Parma, Juventus s-a distanţat la 18 puncte în fruntea clasamentului faţă de principala urmăritoare, echipa lui Vlad Chiricheş.

De partea cealaltă, Atletico Madrid are şi ea un moral excelent. Jucătorii lui Diego Simeone au cinci victorii consecutive în toate competiţiile, toate fără gol primit. Pe lângă faptul că e favorită la calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Atletico încă are şanse şi la titlu în La Liga. Madrilenii sunt la şapte puncte în spatele liderului FC Barcelona.

Juventus - Atletico Madrid, LIVE pe Telekom Sport 1: ECHIPELE PROBABILE

• Juventus: Szczesny - Caceres, Bonucci, Chiellini - Bernardeschi, Can, Pjanic, Matuidi, Cancelo - Ronaldo, Mandzukic
  • Atletico Madrid: Oblak - Arias, Godin, Gimenez, Juanfran - Saul, Rodri, Koke, Lemar - Morata, Griezmann

S-au calificat deja în sferturile UEFA Champions League: Ajax Amsterdam, Tottenham Hotspur, Manchester United şi FC Porto.