Juventus, în sferturile de finală ale Cupei Italiei. Victorie fără emoţii la Bologna pentru "Bătrâna Doamnă"

Juventus Torino, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, sâmbătă seară, în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Bologna, în optimile competiţiei.

Federico Bernardeschi a deschis scorul în minutul al nouălea, pentru ca Moise Kean să facă 2-0 în minutul 49. Autorul celui de-al doilea gol i-a lăsat locul lui Cristiano Ronaldo în minutul 62, însă portughezul nu a reuşit să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor.

În sferturi, Juventus va înfrunta câştigătoarea dintre Cagliari şi Atalanta, meci programat luni, la 18:30.

Tot sâmbătă, au mai obţinut calificarea în sferturile Cupei Italiei Lazio, scor 4-1 cu Novara, şi AC Milan, care a învins-o pe Sampdoria, cu scorul de 2-0, după prelungiri.

Juventus este câştigătoarea ultimelor patru ediţii ale Cupei Italiei, având în total 13 trofee în palmares.