Karolina Pliskova a fost eliminată în optimi la Wuhan

Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 2 WTA şi cap de serie 2, a fost eliminată, miercuri,în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, cu premii de 2,8 milioane de dolari.

Pliskova a fost învinsă de sportiva ucraineană Daiana Iastremska, numărul 27 mondial, scor 6-1, 6-4, într-o oră şi cinci minute.

Iastremska o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului Petra Kvitova (Cehia, 7 WTA) – Sloanr Stephens (SUA, 15 WTA).

În sferturile de finală sunt calificate Ashleigh Barty (Australia, WTA), Petra Martic (Croaţia, 22 WTA), Elena Ribakina (Kazahstan, 50 WTA), Alina Sabalenka (Belarus, 14 WTA), Alison Riske (SUA, 35 WTA) şi Elina Svitolina (Ucraina, 3 WTA).

Barty, care se menţine pe primul loc în clasamentul mondial ca urmare a eliminării Karolinei Pliskova, va juca în sferturi cu Petra Martic. Ribakina, care a beneficiat în optimi de abandonul Simonei Halep, o va întâlni pe Sabalenka, iar Alison Riske o va avea ca adversară pe Svitolina.

Afla mai multe despre: karolina pliskovawuhan