Karting - Daniel Vasile a obţinut o victorie importantă în WSK Champions Cup

Karting - Daniel Vasile a obţinut o victorie importantă în WSK Champions Cupgalerie foto

Alte sporturi

În perioada 25-28 ianuarie Daniel Vasile, campion naţional al României în 2017 Ia clasa kz2 alături de echipa JMS, a participat în ltalia Ia WSK Champions Cup, competiţie desfăşurată pe circuitul Adria.

Pilotul piteştean participă la cursele internaţionale alături de echipa de uzină DR Racing Kart, echipă condusă de multiplul campion mondial de karting Danilo Rossi. Competiţia a fost prima cursa internaţională importantă a anului.

Daniel Vasile a dominat competiţia pe parcursul întregului weekend, a obţinut locul 1 în calificari, au urmat victorie şi un loc doi în manşele de calificare şi victorie într-o maniera categorică în marea finală în care a înregistrat şi cel mai rapid tur de pistă. De menţionat că românul concurează la cea mai importantă şi competitivă clasă din karting.

Pentru pilotul român urmează alte curse importante în Campionatul WSK, Campionatul Germaniei dar şi Campionatul European şi Campionatul Mondial de Karting.

Afla mai multe despre: kartingdaniel vasilewsk champions cup,