”La U Cluj există mult respect”. Ioan Ovidiu Sabău, ”secretul” remizei cu Farul

Echipa Farul Constanţa a terminat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa U Cluj, în etapa a 13-a din Superliga.

La Ovidiu, clujenii au deschis scorul în minutul 16, când Cîmpanu a profitat de o neînţelegere între portarul Aioani şi Grameni. Farul a dominat apoi prima repriză, dar nu a reuşit să înscrie.

Egalarea a venit abia în minutul 66, de la golul lui Tudor Băluţă, care a primit o pasă extraordinară de la Budescu. S-a terminat 1-1, Farul a făcut primul egal în acest sezon şi e pe locul 6, cu 19 puncte. U Cluj are 16 puncte şi ocupă poziţia a 8-a.

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul clujenilor, a vorbit despre remiza cu Farul.

”Un rezultat care mă mulţumeşte, dar sigur că poate trebuia să avem mai multe curaj, am dat uşor mingea la adversar, i-am dat încredere. Am reuşit totuşi să ţinem de rezultat chiar dacă ne-au egalat şi au controlat jocul pe final.

Am avut contraatacuri foarte, foarte bun. Ce mă preocupă e cum să fac să aduc anumiţi jucători care au calitate să ii aduc mai bine cu pregătirea, s-a văzut acolo la schimbări.

Masoero s-a accidentat. Ca joc am arătat mult mai bine, am avut mai multă posesie. Poate prea multă dorinţa de a obţine un rezultat. (n.r. secretul) Multă muncă în teren şi mult respect între jucători”, a declarat Sabău după meci.

Echipele care au evoluat:

• FARUL: Aioani – D. Sârbu, K. Boli, Larie (Rivaldinho 46), Kiki – T. Băluţă, Artean, Grameni (Borgnino 60) – Mazilu (E. Sali 71), L. Munteanu (N. Grigoryan 60), Budescu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi
  • U CLUJ: P. Iliev – D. Oancea, Masoero (G. Miron 46), B. Mitrea, Chipciu – Doukoure (E. Manu 77), Bic – G. Cîmpanu (G. Simion 59), Nistor, Ianis Stoica (R. Silaghi 81) – D. Popa (V. Gheorghe 60). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Afla mai multe despre: u clujfarulioan ovidiu sabau