Laszlo Balint, antrenorul care face minuni la Arad: ”Am reuşit să-i fac să înţeleagă că putem câştiga în faţa CFR-ului!”

UTA

CFR Cluj a fost învinsă, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a XI-a a Ligii I.

Antrenorul arădenilor, Laszlo Balint a mărturisit la finalul meciului că se simte foarte fericit de faptul că a reuşit să-şi monteze echipa la pauză pentru a câştiga acest joc. La pauză, CFR şi UTA erau la egalitate, 0-0: ”Noi am crezut în potenţialul nostru, chiar dacă cei mai mulţi nu se aşteptau să câştigăm când am venit aici. Am încercat să remiedem problemele defensive din ultimele meciuri, iar ce e cel mai important pentru mine este că la pauză am reuşit să-i fac pe băieţi să creadă că putem să câştigăm”

Balint a recunoscut că acest rezultat obligă formaţia sa să păstreze un nivel cât mai înalt: ”Suporterii sunt pretenţioşi tot timpul. Noi luăm meciurile aşa cum vin. Merităm să sărbătorim, iar de marţi pregătim meciul de Cupă, pentru că este o competiţie foarte importantă pentru mine. Lumea aşteaptă de la noi, dar avem un drum lung până să ajungem la consistenţa necesară pentru a ne lupta cu echipele din partea de sus a clasamentului”

Tehnicianul arădenilor spune că nu resimte presiunea la Arad, dar admite că pretenţiile pot creşte ca urmare a rezultatelor obţinute de echipa sa, ocupanta locului cinci în Liga 1: ”În prima repriză, am avut momente în care i-am respectat prea mult pe cei de la CFR. O echipă foarte puternică şi care într-adevăr trebuie respectată. Dar, legat de presiune, am spus-o că absolut tot ceea ce se întâmpla în acest meci reprezenta un bonus. Nu am venit neapărat fără presiune, însă este o victorie care ne obligă pentru că vrem să ţinem ştacheta cât mai sus” a mai spus Laszlo Balint.

Afla mai multe despre: laszlo balint