Laszlo Balint, plusuri şi minusuri după victoria cu FC U Craiova 1948: ”Am început prost, am marcat un gol cu şansă, dar cele trei puncte sunt extraordinare”

UTA

Formaţia UTA Arad a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC U Craiova 1948, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii 1.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Roger, în minutul 13. În minutul 63, de la oaspeţi a fost eliminat Albu, el primind al doilea cartonaş galben.

”Pentru noi sunt trei puncte extraordinar de importante pentru că ne ţin acolo, cel puţin temporar, pe loc de playoff. Vedem după ce se joacă meciurile etapei unde vom fi, important e că suntem acolo, în contact cu plutonul de playoff. Sunt şi nemulţumiri, semne de întrebare, pentru că ne-am propus să începem foarte bine mecul şi l-am început foarte prost. Cred că am avut puţină şansă în primele zece minute când adversarul a reuşit să devină periculos şi am avut şansă la golul marcat. Am controlat jocul în mare parte, ne-am mai creat destule situaţii şi mă bucur că cel puţin la ce s-a întâmplat la Roger, ştiam foarte bine că o să-l domine fizic pe Negru şi atunci mă bucur tare mult că am reuşit să decidem meciul în acea zonă. Rămân punctele, e foarte important că mai adăugam trei puncte la zestrea din clasament. Cred că acel gol, chiar dacă marcat cu şansă, a însemnat o descătuşare din punct de vedere al moralului” a mărturisit antrenorul celor de la UTA, Laszlo Balint, la finalul confruntării de la Arad.

UTA - FC U Craiova 1948 1-0

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Medimorec, Benga, Şliakov (Baravykas ’66) – Vorobjovas, Roger – Miculescu (Mercioiu ‘90+1), Hora (Passaglia ’76), Ubbink – Dangubic (Antal ’90). Antrenor: Laszlo Balint

FC U Craiova 1948: Mogoşanu – R. Negru, Kovacic, Huyghebaert, Buşu – Baeten (Raicea ’79), Asamoah (Blidar ’90), D. Albu, Van Durmen (Sidibe ’46) – Ondaan – Cl. Bălan (Marquet ’71). Antrenor: Flavius Stoican

Afla mai multe despre: laszlo balint