Laura Coman, medaliată cu aur la Cupa Mondială de la Guadalajara, în proba de puşcă 10 metri

Alte sporturi

Sportiva Laura Coman, legitimată la CS Dinamo, a câştigat proba de puşcă 10 metri din cadrul Cupei Mondiale de tir de la Guadalajara.

Coman, calificată în finală cu al cincilea rezultat (626,8p),  a câştigat finala cu un rezultat de 251,5 de puncte.

Pe locul doi s-a clasat sportiva chineză Xu Hong (251), iar bronzul i-a revenit unei reprezenante a Indiei, Ghosh Mehuli.

“Este un moment magic pentru mine, deşi încerc să abordez fiecare competiţie la fel şi să nu las victoriile să îmi afecteze concentrarea. Această medalie este pentru familia mea, antrenorul meu şi prietenii mei”, a declarat Laura Coman, potrivit site-ului Federaţiei Internaţionale de Tir Sportiv.

Afla mai multe despre: laura comanpusca10 metriguadalajaracupa mondialatir sportivcs dinamolegitimata