Lewis Hamilton a citat din Ayrton Senna după Sprintul din Belgia. Cum a explicat incidentul cu Sergio Perez

Formula 1

Lewis Hamilton (38 de ani, Mercedes AMG), a încheiat pe locul 7 cursa Sprint din cadrul Marelui Premiu al Belgiei.

• Marele Premiu al Belgiei începe la ora 16:00 şi va putea fi urmărit pe Orange Sport 3

Septuplul campion mondial a trecut linia de sosire al patrulea, însă a primit o penalizare de 5 secunde, motiv pentru care i-a revenit doar locul 7 la finalul celor 11 tururi de Sprint. Penalizarea a fost acordată după o coliziune cu Sergio Perez, pilotul celor de la Red Bull. La finalul cursei, britanicul a ţinut să explice incidentul, citând din pilotul său favorit, legendarul Ayrton Senna.

„În astfel de condiţii complicate, toată lumea dă tot ce are mai bun, cu siguranţă nu a fost nimic intenţionat. Pur şi simplu am încercat să recuperez diferenţa, iar el a fost lent în virajul 14. Dacă nu încerci să recuperezi distanţa faţă de adversar, atunci nu te poţi numi pilot de curse, aşa cum Ayrton spunea mereu. Asta am încercat să fac.

Pentru mine e doar un incident de cursă. Dar nu-mi pasă foarte tare, a fost doar o cursă de sprint, oricum nu aş fi obţinut multe puncte. Mi-aş fi dorit totuşi să termin pe 4, nu pe 7”, a declarat Lewis Hamilton la finalul cursei de sâmbătă, potrivit motorsport.com

Afla mai multe despre: lewis hamiltonayrton sennamarele premiu al belgiei