Lider surpriză în Premier League. A învins categoric la Brighton şi conduce cel mai puternic campionat din lume | VIDEO

Premier League

Surpriză uriaşă în Premier League. Brighton a pierdut neaşteptat cu West Ham, echipă care a trecut pe prima treaptă a clasamentului, cu şapte puncte.

West Ham United a învins sâmbătă seara, în deplasare, formaţia Brighton, scor 3-1, într-un meci din etapa a treia din Premier League.

Londonezii au reuşit să se impună în meciul de pe Amex Stadium, conducând la un moment dat cu 3-0 în minutul 63.

James Ward-Prowse a deschis scorul în minutul 19, apoi Jarrod Bowen l-a majorat în minutul 58, iar Michail Antonio a făcut 3-0 în minutul 63.

Brighton, care nu a renunţat nici un moment la luptă, a marcat o singură dată, prin Pascal Gross, în minutul 81, şi victoria a revenit oaspeţilor.

Astfel, cu şapte puncte, West Ham United a trecut, deocamdată, pe primul loc al clasamentului din Premier League, Brighton fiind a patra, cu şase puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a treia din Premier League:

• Bournemouth – Tottenham 0-2 (Maddison 17, Kulusevski 63)
  • Arsenal Londra – Fulham 2-2 (B. Saka 70, Nketiah 72 / A. Pereira 1, Palhinha 87)
  • Brentford – Crystal Palace 1-1 (Schade 18 / J. Andersen 76)
  • Everton - Wolverhampton 0-1 (Kalajdzic 87)
  • Manchester United – Nottingham Forest 3-2 (Eriksen 17, Casemiro 52, B. Fernandes 76 / Awoniyi 2, Boly 4)
  • Brighton – West Ham United 1-3 (Gross 81 / Ward-Prowse 19, Bowen 58, M. Antonio 63)

Afla mai multe despre: premier leaguebrightonwest ham