Lilesa Desisa şi Mary Keitany au câştigat maratonul de la New York. Vezi cât a fost marele premiu

Alte sporturi

Etiopianul Lilesa Desisa şi kenyana Mary Keitany au câştigat, duminică, maratonul de la New York. Pentru Desisa este primul succes la New York, iar pentru Keitany al patrulea.

La masculin, Desisa, dublu câştigător al maratonului de la Boston (2013, 2015), a încheiat cursa în două ore, cinci minute şi 59 de secunde. Pe locul doi s-a clasat tot un etiopian, Shura Kitata (2:06.01), iar pe trei a terminat kenyanul Geoffrey Kamworor (2:06.26).

La feminin, Mary Keitany s-a impus în două ore, 22 de minute şi 48 de secunde. Compatrioata sa Vivian Cheruiyot s-a clasat pe locul doi, cu timpul 2:26.02, iar pe trei a terminat americanca Shalane Flanagan (2:26.22).

Mary Keitany s-a mai impus la New York în 2014, 2015 şi 2016.

Desisa şi Keitany vor câştiga pentru performanţa lor 100 de mii de dolari. Locurile 2 şi 3 încasează câte 60 de mii, respectiv 40 de mii de dolari.

Afla mai multe despre: maratonlilesa desisamary keitany