Linişte, vorbeşte noua senzaţie a tenisului feminin. Mărturisirea Amandei Anisimova, după victoria cu Halep: "Mi-au cam tremurat mâinile"

Jucătoarea americană Amanda Anisimova, locul 51 WTA, a mărturisit, joi, după calificarea în semifinale la Roland Garros, că a avut mari emoţii în momentele decisive al meciului cu Simona Halep.

"Mi-au cam tremurat mâinile, nu a fost aşa simplu. De fiecare dată când eram aproape, simţeam cum îmi tremură mâna. Ştiam că trebuie să fiu foarte atentă la reverul în lung de linie, cred că am avut un plan de joc bun.

E prima oară când joc aici, dar e ceva incredibil. Este o arenă senzaţională", a declarat americanca de 17 ani, la Eurosport.

Simona Halep, locul 3 WTA, deţinătoarea trofeului şi de alte două ori finalistă, a fost eliminată în sferturile de finală ale French Open, după ce a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-2, 6-4, în 68 de minute, de americanca Amanda Anisimova, 17 ani, locul 51 WTA. Simona Halep va coborî pe locul 8 WTA, după ce nu şi-a apărat titlul de anul trecut.

Afla mai multe despre: anisimova