Lionel Messi a câştigat al şaptelea Balon de Aur din carieră! Clasamentul final şi celelalte premii decernate AICIgalerie foto

Messi a cucerit un al şaptelea Balon de Aur din carieră luni seara. Lewandowski s-a clasat pe poziţia secundă, iar Jorginho a completat podiumul.

UPDATE: Messi, câştigător al celui de al şaptelea Balon de Aur din carieră! Lewandowski s-a clasat pe poziţia secundă.

UPDATE: Chelsea, desemnat clubul anului de votanţii L'Equipe! Acesta a fost unul dintre premiile surpriză anunţate de organizatori.

UPDATE: N'Golo Kante, pe locul al cincilea în clasamentul Balonului de Aur, Benzema pe patru, iar Jorginho, primul fotbalist de pe podium.

Ceremonia poate fi urmărită în direct AICI

UPDATE: Donnarumma, desemnat cel mai bun portar din lume! Italianul a cucerit trofeul Yashin.

UPDATE: Kevin De Bruyne s-a clasat pe poziţia a opta, Salah pe a şaptea, iar Cristiano Ronaldo doar pe locul al şaselea.

UPDATE: Kylian Mbappe a fost chemat pentru a anunţa câştigătoarea Balonului de Aur Feminin, Alexia Putellas.

UPDATE: Donnarumma este primul fotbalist din top 10, urmat de Kylian Mbappe.

UPDATE: După ce a câştigat trofeul Golden Boy, Pedri a obţinut şi trofeu Kopa, ambele acordat celui mai bun tânăr jucător din ultimul an.

UPDATE: A început cermonia! Aceasta poate fi urmărită, live AICI:

UPDATE: Super puştiul Europei Erşing Haaland ratează la limită top 10, clasându-se pe locul al 11-lea.

UPDATE: Sterling s-a clasat pe locul al 15-lea, cuplul de fier al lui Juventus şi al italiei, Chiellini şi Bonucci, a încheiat pe 14 şi 13 respectiv, iar golgheterul Lukaku a obţinut locul al 12-lea.

UPDATE: Luis Suarez, campion cu Atletico în La Liga, a încheiat pe locul 17, în timp ce fostul coechipier Neymar s-a clasat cu o poziţie înaintea sa, pe 16.

UPDATE: Riyad Mahrez s-a clasat pe locul 20, în timp ce campionul Europei Mason Mount şi eroul Danemarcei Simon Kjaer ocupă poziţiile 19, respectiv 18.

UPDATE: Harry Kane este ocupantul poziţiei 23, urmat de Lautaro Martinez şi Bruno Fernandes pe 21.

UPDATE: Phil Foden s-a clasat pe poziţia a 25-a, în timp ce Pedri a terminat pe 24.

UPDATE: Ruben Dias, Gerard Moreno şi Barella s-au clasat pe locul 26.

UPDATE: De la ora 17:30, clasamentul pentru Balonul de Aur a început să fie dezvăluit, începând, desigur, cu ultima poziţie. Cesar Azpilicueta şi Luka Modric s-au clasat la egalitate, pe locul 29.

Cermonia pentru decernarea Balonului de Aur va avea loc luni, de la ora 21:30, până la ora 23:00. Evenimentul va avea loc la Theatre du Chatelet, în Paris.

30 de jucători au fost desemnaţi pentru premiul suprem din fotbal, însă Balonul de Aur nu este singurul trofeu ce va fi decernat luni seara.

În ziua ceremoniei, cei de la L'Equipe au dezvăluit că vor mai acorda două premii noi, deşi nu au spus ce sunt acestea.

Leo Messi şi Robert Lewandowski sunt cei doi favoriţi pentru Balonul de Aur, cu fotbalişti precum Karim Benzema, Jorginho, N'Golo Kante, Kylian Mbappe, Mohamed Salah şi Cristiano Ronaldo luptându-se pentru ultimul loc de pe podium.