Lionel Messi, în istoria Champions League! Performanţa reuşită de "Balonul de Aur" în urma meciului cu Napoli

Lionel Messi (32 de ani) a ajuns la 141 de meciuri jucate în Champions League şi este, în acest moment, pe locul cinci al clasamentului fotbaliştilor cu cele mai multe meciuri jucate în competiţie.

VIDEO | Napoli - FC Barcelona 1-1 (Mertens 30 / Griezmann 56)

Napoli - FC Barcelona s-a terminat 1-1, pe San Paolo. Stadionul s-a "aprins", după golul lui Mertens din minutul 30, dar Griezmann i-a salvat pe catalani, cu reuşita sa din minutul 56. Deşi a dominat total repriza a doua, Barcelona n-a mai reuşit să marcheze, iar calificarea se decide pe Camp Nou, pe 18 martie.

Messi a fost titular, nu şi-a putut ajuta echipa să câştige, dar a ajuns pe locul cinci al clasamentului fotbaliştilor cu cele mai multe meciuri jucate în Liga Campionilor, la egalitate cu Ryan Giggs.

Peste Messi mai sunt doar Raul (n.r. - 142 de meciuri), Xavi (n.r. - 151 de meciuri), Cristiano Ronaldo (n.r. - 168 de meciuri) şi Iker Casillas (n.r. - 177 de meciuri), fotbalistul cu cele mai multe apariţii în Champions League.

Afla mai multe despre: lionel messichampions leagueliga campionilorlionel messi meciuri champions league