Lista renegaţilor de la Poli Iaşi. Leo Grozavu vrea să scape de 6 jucători după pauza de iarnă

CSM Poli Iași

FCSB a învins marţi seara, în deplasare, scor 3-1, formaţia Poli Iaşi, într-un meci al etapei a 21-a din Superligă.

Leo Grozavu renunţă la 6 jucători după pauza de iarnă

Alexandru Băluţă a deschis scorul la Iaşi, pentru oaspeţi, în minutul 16, şi tot el a ratat două minute mai târziu majorarea diferenţei. Gazdele au egalat în minutul 26, printr-un şut superb expediat de Robert Ion.

În minutul 29 Samayoa l-a faultat în careu pe Florinel Coman şi arbitrul Iulian Călin a dictat penalti după consultarea VAR. Coman a transformat în minutul 31 şi FCSB a trecut, din nou, la conducere. Fundaşul sud-african Ngezana s-a accidentat după o ciocnire cu Sergiu Buş şi a fost înlocuit în minutul 41, fiind dus direct la spital.

Florinel Coman a trimis periculos, pe lângă poartă, în minutul 54, apoi zece minute mai târziu a ratat şi Alexandru Băluţă. Bucureştenii au mai primit un penalti, în minutul 83, după ce Samayoa l-a faultat în careu pe Olaru, iar Florinel Coman a înscris, stabilind scorul final, 3-1 pentru FCSB.

• FCSB este lider detaşat în Superligă, cu 44 de puncte, faţă de 33 ale rivalelor CFR Cluj şi Universitatea Craiova. Poli Iaşi este pe locul 14, cu 23 de puncte.

Poli Iaşi îşi va lua la revedere de la următorii jucători: Jankov (25 de ani), Vaşvari (37 de ani), Andrei Ciobanu (25 de ani), Jakub Vojtus (30 ani) şi Claudiu Belu (30 de ani), conform gsp.ro.

Au evoluat următoarele echipe în Poli Iaşi - FCSB:

• POLI IAŞI: S. Lung Jr. – Martac (V. Ilie 66), Samayoa, Ispas, Stefanovic – Bordeianu (A. Hrib 90+2), Marchioni, Jatoba (Fl. Ilie 66) – A. Roman, S. Buş (A. Gheorghiţă 66), R. Ion (A. Dumitru 75). ANTRENOR: Leo Grozavu
  • FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu (A. Pantea 46), Ngezana (Haruţ 41), Dawa, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Lixandru - Al. Băluţă (Radaslavescu 86), Oct. Popescu (C. Ganea 46), Fl. Coman (A. Pandele 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

Afla mai multe despre: poli iaşiandrei ciobanuleo grozav