CM 2018, ziua 5 | Victorie dramatică obţinută în prelungiri de Anglia în faţa Tunisiei. "Dubla" lui Kane salvează naţionala Albionuluigalerie foto

Cupa Mondială

Luni, 18 iunie, am avut parte de trei meciuri la Campionatul Mondial 2018: Suedia - Coreea de Sud 1-0, Belgia - Panama 3-0 şi Tunisia - Anglia 1-2.

• Suedia s-a impus cu 1-0 în faţa Coreei de Sud, într-un meci în care asiaticii n-au tras niciun şut pe spaţiul porţii. A fost nevoie de un penalty acordat cu ajutorul VAR pentru ca tabela să se deblocheze. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Granqvist, în minutul 65.
  • Reprezentativa Belgiei a învins, luni, cu scorul de 3-0 (0-0), selecţionata statului Panama, din care face parte şi dinamovistul Jaime Penedo, într-un meci din Grupa G a Cupei Mondiale din Rusia, disputat la Soci.
  • Reprezentativa Angliei a învins, luni, cu scorul de 2-1, selecţionata Tunisiei, într-un meci din Grupa G a Cupei Mondiale din Rusia, disputat la Volgograd. Ambele goluri ale englezilor au fost marcate de Harry Kane, ultimul în minutul 90+1.

Tunisia - Anglia 1-2
Au marcat: Sassi '35 (penalty) / Kane '11, '90+1

Tunisia: Hassen - Meriah, Ben Yousseff, Bronn, Maaloul - Skhiri, Badri, Sassi - Ben Youssef, Khazri, Sliti
Rezerve: Ben Mustapha, Bedoui, Benalouane, Ben Amor, Chaalali, Haddadi, Khalifa, Khalil, Khaoui, Mathlouthi, Nagguez, Srarfi

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young - Sterling, Kane
Rezerve: Butland, Pope, Alexander-Arnold, Cahill, Delph, Dier, Jones, Loftus-Cheek, Rashford, Rose, Vardy, Welbeck

Min. 90+1 - GOOOOOOOOOOOOOL Anglia! Harry Kane reuşeşte "dubla" cu o lovitură de cap

Min. 90+1 - Patru minute de prelungire s-au arătat de la margine

Min. 68 - Schimbare la englezi. Raheem Sterling este înlocuit de Marcus Rashford

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+4 - Fluier final al primei reprize. Tunisia şi Anglia intră la egalitate la vestiare, scor 1-1

Min. 35 - GOOOOOOOOOOOOL Tunisia egalează! Kyle Walker îşi loveşte un adversar cu cotul în faţă în propriul careu, iar Sassi transformă fără emoţii penalty-ul

STATISTICĂ: Odată cu reuşita lui Harry Kane, după primele cinci zile de la Campionatul Mondial, n-avem niciun meci fără gol marcat

Min. 15 - Jocul este întrerupt timp de trei minute. Portarul titular al tunisienilor, Hassen, s-a accidentat, iar în locul său a intrat Ben Mustapha

Min. 11 - GOOOOOOOOOOOOL Anglia! Stones reia perfect cu capul, iar mingea respinsă de portarul Hassen ajunge direct la Harry Kane, care marchează fără probleme cu poarta goală

Min. 3 - Ocazie uriaşă pentru englezi. Hassen scoate cu piciorul şutul din cinci metri al lui Lingard

Min. 1 - Fluier de start al centralului columbian Roldan

Cele două echipe au ieşit la încălzire. Tunisia - Anglia se joacă de la ora 21:00, la Volgograd

Englezii au ieşit la inspecţia gazonului

Echipele de start din această seară

Tunisienii au ajuns la arena din Volgograd
Sosirea englezilor la stadionul din Volgograd

LIVE BLOG | BELGIA - PANAMA 3-0 (Mertens 47, Lukaku 69, 75)

ECHIPELE DE START:

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Meunier, Vertonghen, Boyata - Witsel, De Bruyne, Carrasco - Hazard, Lukaku, Mertens

PANAMA: Penedo - Murillo, Escobar, Torres, Davis - Barcenas, Cooper, Gomez, Godoy, Rodriguez - Perez

Min. 90+4: Fluier final. Belgia câştigă cu 3-0.

Min. 90: Patru minute suplimentare

Min. 75: GOOOL BELGIA! Lukaku realizează dubla şi scorul se face 3-0.

Min. 69: GOOOL BELGIA! Lukaku face 2-0, cu o lovitură de cap, din şase metri.

Min. 55: Şansă istorică pentru Panama! Murillo rămâne singur cu Courtois, dar portarul lui Chelsea scoate în corner.

Min. 47: GOOOOL BELGIA! Mertens îl învinge pe Penedo cu un şut senzaţional

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză.

Min. 38: Penedo face meciul vieţii! Portarul lui Dinamo blochează şutul lui Hazard.

Min. 21: Ocazie mare pentru Belgia. Torres e aproape de autogol.

Min. 8: O nouă paradă senzaţională pentru Penedo.

Min. 7: Penedo intervine excelent la şutul lui Carrasco.

Min. 5: Aşa cum era de aşteptat, belgienii controlează partida.

Min. 1: A început meciul.

BLOG | Suedia - Coreea de Sud 1-0 (Granqvist 65)

Suedia: Olsen - Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Ekdal, Larsson, Forsberg - Berg, Toivonen.
Rezerve: K. Johnsson, Nordfeldt - Durmaz, Guidetti, Helander, Hiljemark, Thelin, Krafth, Olsson, Rohden, Svensson.

Coreea de Sud: Cho - Lee Young, Jang, Kim, Park - Lee-Jae-Sung, Ki, Koo - Hwang, Kim, Son. Selecţioner: Shin Tae-Yong.
Rezerve: Jin-Hyeon,Seung-Gyu - Hong Chul, Ju Se-Jong, Seung-Hyun, Woo-Young, Ko Yo-Han, Woo, Seon-Min, Seok Oh, Young-Sun.

Min. 90+4 Fluier final, Suedia se impune la limită şi are 3 puncte în grupă, alături de Mexic. Pentru suedezi urmează însă meciul cu Germania.

Min. 90+1 Cea mai mare ocazie a Coreei de Sud. Centrare excelentă în careu, dar Hwang reia cu capul pe lângă poartă, deşi era nemarcat.

Min. 90 Sud-coreenii n-au reuşit să tragă niciun şut pe poartă

Min. 77 O ocazie bună pentru Coreea de Sud. Hwang este ţinta unei devieri, atacantul sud-coreean încearcă să protejeze şi să reia, însă până la urmă este deposedat.

Min. 76 O altă statistică interesantă prezentată de Opta Jhan.

Min. 71 Este primul penalty pe care Suedia îl transformă la o Cupă Mondială, în ultimii 16 ani.

Min. 65 GOL SUEDIA! Granqvist bate cu multă siguranţă, pe jos şi înscrie. A fost o nouă fază lămurită cu ajutorul asistenţei video, motiv de glume pe Twitter: ”VAR conduce cursa pentru Gheata de Aur a Cupei Mondiale”, au scris cei de la Footy Humour.

Min. 63 Este penalty pentru Suedia, după ce arbitrul a urmărit reluările.

Min. 62 Arbitrul apelează la VAR pentru a se lămuri dacă a fost penalty pentru Suedia, la o fază petrecută în urmă cu 30 de secunde.

Min. 59 Parada zilei îi aparţine lui Cho, în prima repriză, când şi-a salvat echipa după ce a respins cu faţa.

Min. 56 Ocazie foarte mare pentru Suedia. Centrare din lovitură liberă, de pe partea stângă, mingea a fost reluată cu capul, însă portarul Cho.

Min. 55 Cele două echipe nu s-au grăbit să tragă la poartă. Primul şut a venit exact după 20 de minute de joc.

Min. 49: Forsberg are o şansă bună de a deschide scorul, dar se lasă pe spate şi trage mult peste poartă, din 20 de metri.

Pauză la Nijni Novgorod

Min. 43: Suedezii cer penalty, la un duel în careu, dar reulările arată că fundaşul sud-coreean a atins mai întâi mingea.

Min. 40: S-au scurs patruzeci de minute din Suedia - Coreea de Sud, iar singura ocazie importantă i-a aparţinut lui Berg. Spectacolul nu lipseşte, însă, şi din tribune :)

Min. 28: Schimbare la Coreea de Sud, după o accidentare stupidă a lui Park Joo-Ho. Fundaşul stânga sud-coreean s-a accidentat încercând să evite un aut, deşi era nemarcat. A intrat Kim Min-Woo.

Min. 20: Ratare incredibilă a suedezilor! Marcus Berg, cu toată poarta în faţă, nu reuşeşte să-l învingă pe portarul Cho Hyun-Woo, care are o intervenţie fantastică.

Min. 1 A început partida.

UPDATE: 24 de ani de la una dintre cele mai frumoase victorii din istoria echipei naţionale a României.

Naţionala Belgiei a avut rezultate impresionante în ultima perioadă, rezultate care au ajutat-o să urce până pe locul 3 în clasamentul FIFA. Totuşi, la turneele finale, diavolii roşii nu au avut parcursuri foarte lungi. La Cupa Mondială din 2014 au ajuns până în sferturi, la fel şi la Europeanul din urmă cu doi ani. De cealaltă parte, Panama este debutantă la Cupa Mondială şi este cotată cu cele mai mici şanse la câştigarea trofeului. Echipa a arătat însă extrem de bine la Gold Cup, unde a jucat de trei ori în semifinale în ultimul deceniu.

Singura naţională cu jucători doar din campionatul intern, Anglia are nevoie de un start lansat pentru a spera la un traseu cât mai lung. Iar Tunisia poate fi considerată un adversar accesibil. Britanicii nu au pierdut niciodată în faţa africanilor în precedentele confruntări.

15:00 SUEDIA - COREEA DE SUD

• Suedia (4-4-2): Olsen; Lustig, Granqvist, Lindelof, Augustinsson; Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg; Berg, Toivonen
  • Coreea de Sud (4-2-3-1): Kim Seung-gyu; Lee Yong, Kim Young-gwon, Jang Hyun-soo, Park Joo-ho; Ki Sung-yueng, Jung Woo-young; Hwang Hee-chan, Lee Jae-sung, Son Heung-min; Kim Shin-wook

18:00 BELGIA - PANAMA

• Belgia (4-2-3-1): Courtois; Alderweireld, Ciman, Vertonghen; Meunier, Carrasco, Witsel, De Bruyne; Mertens, Eden Hazard; Lukaku
  • Panama (5-4-1): Penedo; R. Torres, Escobar, Machado, Ovalle, Murillo; Gomez, Avila, Barcenas, Godoy; G. Torres

21:00 TUNISIA - ANGLIA

• Tunisia (4-3-3): Mathlouthi; Bronn, Syam Ben Youssef, Meriah, Ali Maaloul; Skhiri, Sassi, Khaoui; Badri, Khazri, Fakhreddine Ben Youssef