LIVE BLOG | Cunoaştem a doua finalistă a Campionatului Mondial din Rusia. Croaţia învinge Anglia în prelungirigalerie foto

Cupa Mondială

Reprezentativa Croaţiei a învins, miercuri, la Moscova, cu scorul de 2-1, după prelungiri, selecţionata Angliei, şi s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala Cupei Mondiale.

Pentru Croaţia au marcat Perisici '68 şi Mandzukici '109, iar pentru Anglia a înscris Tripper '5.

În minutul 5, Trippier a deschis scorul din lovitură liberă.

Croaţia a egalat în minutul 68, când Perisici a marcat din centrarea lui Vrsaljko.

Perisic s-a înălţat în careu, a trimis către Mandzukic, care a tras pe lângă Pickford.

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuynet Cakir.

În finală, naţionala Croaţiei va evolua contra Franţei.

Croaţia - Anglia 2-1 (Perisic 68, Mandzukic 109 Trippier 5)

ECHIPELE DE START:

Croatia: Subasic - Vrsaljko, Strinic, Vida, Perisic, Lovren, Rakitic, Modric, Brozovic, Mandzukic, Rebic.
England: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Lingard, Henderson, Sterling, Trippier, Young, Alli, Kane.

FINAL

Min. 109 - GOOOOOOOOOOL Croaţia! Mario Mandzukic ajunge în situaţie de unu la unu cu Pickford şi îl ”execută” pe acesta cu o minge la colţul lung.

Cele două echipe schimbă terenurile.

Stones trimite puternic cu capul, după o lovitură de colţ, dar un fundaş al Croaţiei respinge de pe linia porţii.

Start în prima repriză suplimentară!

Min. 90+3 Finalul timpului regulamentar! Vom avea prelungiri!

Min. 83 - Ocazie importantă pentru Croaţia! Mario Mandzukic a fost lansat foarte bine, dar şutul său a fost respins de portarul englez.

Min. 68 - GOOOOOOOL Croaţia! Sime Vrsaljko centrează excelent în marginea careului de şase metri, iar Ivan Perisic sare şi trimite cu ”exteriorul” mingea în plasa porţii lui Pickford.

Anglia continuă jocul foarte bun. Croaţia, mult mai prezentă în atac.

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 36 - Anglia se distrează cu defensiva Croaţiei! O nouă ocazie pentru englezi. Şutul lui Jesse Lingard trece pe lângă poarta apărată de Subasic.

Min. 30 - Ocazie imensă pentru Anglia! Dublă ocazie pentru Kane. Arbitrul semnalizează în mod eronat poziţie afară din joc.

Croaţia nu se regăseşte. Anglia controlează partida şi are principalele ocazii.

Min. 14 - Ocazie importantă pentru Anglia! Maguire se înalţă foarte bine în careul croaţilor şi trimite mingea periculos spre poarta lui Subasic.

Min. 5 - GOOOOOOOL Anglia! Kieran Trippier marcheză din lovitură liberă.

Min. 1 - A început partida! Anglia a avut lovitura de start.

Echipele probabile pentru acest meci sunt următoarele:

Croaţia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele, Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Toate detaliile confruntării  Croaţia - Anglia le găseşti aici.

Arbitrul turc Cuneyt Cakir va arbitra semifinala Anglia - Croaţia. Cakir va fi ajutat de compatrioţii săi Bahattin Duran şi Tarik Ongun, în timp ce olandezul Bjorn Kuipers a fost rezervă. Cuneyt Cakir a mai arbitrat la CM meciurile Maroc-Iran şi Nigeria - Argentina.

În finala de duminică, adversara va fi Franţa, care a trecut de Belgia, scor 1-0.

Afla mai multe despre: cm 2018