Victorie Halep! Românca o învinge cu emoţii pe Polona Hercog şi se califică în turul 2 la Praga

Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, marţi, în turul doi al turneului de categorie WTA Internaţional de la Praga, după ce a învins-o pe Polona Hercog din Slovenia, locul 46 WTA, scor 6-1, 1-6, 7-6 (7/3).

Halep şi-a adjudecat fără emoţii primul set cu 6-1, însă în setul doi a pierdut şase game-uri la rând, astfel că acesta a fost adjudecat de slovenă cu 6-1, după 39 de minute.

În setul decisiv, Halep a condus cu 3-1, însă a fost egalată la 3. În cele din urmă, sportiva din Constanţa a reuşit să se impună cu 7-6 (7/3), deşi a ratat şase mingi de meci.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute.

În turul doi, Halep va evolua cu Barbora Krejcikova (Cehia), locul 118 WTA, care a învins-o în primul tur pe Patricia Maria Ţig.

Premiul pentru turul doi este de 3.150 de dolari şi 30 de puncte.

Acesta a fost primul meci al jucătoarei române după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Anterior, Halep a evoluat ultima dată la 22 februarie, când a învins-o în finala turneului de la Dubai pe Elena Ribakina din Kazahstan, scor 3-6, 6-3, 7-6 (7/5).

LIVESCORE | Simona Halep - Polona Hercog 6-1, 1-6, 6-6 (7-3)

6-1, 1-5, 7-6 (7-3): Halep încheie în forţă meciul şi se califică în turul următor.

6-1, 1-6, 6-6: Final nebun de meci. Partida se va decide la tie break.

6-1, 1-6, 5-5: Game halucinant! Simona Halep a avut trei mingi de meci şi le-a ratat pe toate! Partida continuă.

6-1, 1-6, 5-4: Halep nu a reuşit să închidă partida! Break pentru Hercog, la 15, care rămâne în duel.

6-1, 1-6, 5-3: Break, Simona! Românca se impune la "avantaje" şi serveşte pentru meci.

6-1, 1-6, 4-3: Game la 30 pentru Halep!

6-1, 1-6, 3-3: Game Hercog! Egalitate în setul decisiv!

6-1, 1-6, 3-2: Re-break Hercog! Halep nu a reuşit să-şi consolideze game-ul câştigat pe serviciul adversarei şi pierde la "avantaje".

6-1, 1-6, 3-1: Break, Halep! Românca se impune la 15.

6-1, 1-6, 2-1: Simona Halep îşi câştigă greu serva, după ce a salvat o minge de break.

6-1, 1-6, 1-1: Egalează Hercog, la "avantaje".

6-1, 1-6, 1-0: Game, Halep, la 30!

A început setul 3!

6-1, 1-6: Hercog câştigă setul 2 şi egalează!

6-1, 1-5: Break Hercog, la "avantaje", după alte două şanse irosite.

6-1, 1-4: Game Hercog, la 14!

6-1, 1-3: Break la 15 pentru Hercog!

6-1, 1-2: Game Polona Hercog, la "avantaje".

6-1, 1-1: Re-break Hercog, la 15

6-1, 1-0: Break pentru Halep, la 30!

A început setul doi!

6-1: Set Halep! De doar 35 de minute a avut nevoie românca.

5-1: Un nou break pentru Halep, la "avantaje". Românca nu pierde timpul.

4-1: Game, Simona Halep! Românca se impune din nou la 15.

3-1: Break Halep! Simona câştigă uşor, la 15.

2-1: Break Hercog! Slovena câştigă pe serviciul Simonei, la 30.

2-0: Break reuşit de Simona, din nou la "avantaje".

1-0: Simona Halep îşi câştigă greu propriul serviciu, la "avantaje". Hercog a ratat o minge de break.

A început partida.

Pandamia de COVID-19 a dat peste cap şi lumea tenisului. Simona Halep a luat o pauză forţată şi n-a mai păşit pe teren de şase luni. Fostul număr 1 mondial participă la turneul WTA de la Praga, cu premii totale în valoare de ..., şi va da piept în primul tur cu Polona Hercog. Partida se va juca nu înainte de ora 15:00, conform anunţului făcut de organizatori, iar partida va putea fi urmărită în format LIVE SCORE pe telekomsport.ro.

Cele două jucătoare, respectiv Simona Halep şi Polona Hercog s-au întâlnit de trei ori, scorul fiind 2-1 în favoarea jucătoarei noastre.

Simona Halep joacă şi la dublu la Praga!

Din cauza lipsei de meciuri din ultimele luni, Simona Halep a luat decizia de a se înscrie şi în proba de dublu a turneului de la Praga. În cadrul probei de dublu, românca va face pereche cu Barbora Strycova, locul doi mondial la dublu şi reprezentanta ţării gazdă. În runda inaugurală a probei de dublu de la Praga, Simona Halep şi Barbora Strycova vor juca împotriva perechii formate din Veronika Kudermetova (28 WTA dublu) şi Anastasia Pavlyuchenkova (114 WTA dublu).

Afla mai multe despre: simona halephalep wta pragahalep tenissimona halep tenis