Final de drum pentru Halep la Dubai. Simona, învinsă în trei seturi de Belinda Bencic

Simona Halep, locul 2 WTA, a fost învinsă de Belinda Bencic, scor 4-6, 6-4, 6-2, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, la capătul unui meci care a durat două ore şi 19 minute.

Calificarea în sferturi este recompensată la Dubai cu un premiu de 59.960 de dolari şi cu 190 de puncte WTA.

În semifinale, Belinda Bencic va evolua cu Elina Svitolina, locul 6 WTA, care a trecut în sferturile de finală de Carla Suarez Navarro (Spania), locul 26 WTA. Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Fostul lider mondial a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.

Simona Halep poate pierde locul 2 pe care îl deţine acum în clasamentul WTA dacă Petra Kvitova, calificată în semifinale, câştigă trofeul.

Pentru sportiva din Constanţa va urma participarea la primul turneu de categorie Premier Mandatory din 2019, Indian Wells, programat între 6 şi 17 martie.

Simona Halep - Belinda Bencic 6-4 / 4-6 / 2-6

19:14 >> BREAK Belinda Bencic. Încă un break pentru elveţiancă. Bencic va servi acum pentru calificarea în semifinale

19:11 >> GAME Belinda Bencic. După două game-uri la rând câştigate de Simona Halep, Bencic îşi face serviciul şi se desprinde din nou la două game-uri în setul decisiv

19:05 >> GAME Simona Halep. Românca rămâne în joc şi vine la un singur game în spatele Belindei Bencic, care are şi un break avans

19:02 >> BREAK Simona Halep. Fostul lider mondial revine rapid în meci

18:58 >> BREAK Belinda Bencic. Un nou break reuşit de Belinda Bencic, care conduce cu 3-0 în setul decisiv

18:56 >> GAME Belinda Bencic. Elveţianca îşi continuă startul bun din setul decisiv şi câştigă un nou game important

18:51 >> BREAK Belinda Bencic. Simona Halep începe prost setul decisiv şi îşi pierde serviciul

SETUL AL DOILEA

18:42 >> GAME Belinda Bencic. Elveţianca îşi face serviciul şi se impune în setul secund. Avem set decisiv

18:37 >> BREAK Belinda Bencic. Simona Halep îşi pierde serviciul într-un moment extrem de delicat, iar acum Bencic serveşte pentru câştigarea setului secund

18:34 >> GAME Belinda Bencic. Simona Halep face multe erori neforţate, iar Bencic profită şi se impune pe propriul serviciu

18:30 >> GAME Simona Halep. Românca îşi face fără probleme serviciul şi câştigă un nou game

18:27 >> GAME Belinda Bencic. Elveţianca se impune cu mari emoţii pe propriul serviciu şi rămâne în joc în setul secund

18:19 >> GAME Simona Halep. Fostul lider mondial îşi face serviciul şi conduce cu 3-2

18:15 >> GAME Belinda Bencic. Simona Halep ratează o minge de break, iar Bencic îşi face serviciul şi egalează situaţia în setul secund

18:07 >> GAME Simona Halep. Joc perfect al româncei pe propriul serviciu

18:05 >> BREAK Simona Halep. Fostul lider mondial revine rapid în meci şi egalează situaţia în setul secund

18:01 >> BREAK Belinda Bencic. La fel ca-n primul set, elveţianca începe perfect şi setul secund şi reuşeşte break-ul

PRIMUL SET

17:56 >> BREAK Simona Halep. Românca se impune din nou pe serviciul Belindei Bencic şi câştigă primul set

17:51 >> BREAK Belinda Bencic. Elveţianca reuşeşte rebreak-ul şi rămâne în joc pentru câştigarea primului set

17:46 >> BREAK Simona Halep. Fostul lider mondial face un nou break, iar acum va servi pentru a închide primul set

17:42 >> GAME Simona Halep. Românca se impune cu mari emoţii pe propriul serviciu şi trece din nou la conducere

17:37 >> GAME Belinda Bencic. Elveţianca opreşte seria de game-uri consecutive ale Simonei Halep şi egalează situaţia

17:32 >> GAME Simona Halep. Trei game-uri la rând pentru fostul lider mondial. Halep preia pentru prima dată conducerea în primul set

17:30 >> BREAK Simona Halep. Românca profită de erorile Belindei Bencic şi revine rapid în primul set

17:25 >> GAME Simona Halep. Fostul lider mondial salvează o minge de break şi câştigă primul său game din meci

17:20 >> GAME Belinda Bencic. După un game extrem de lung, Bencic se impune pe propriul serviciu şi duce scorul la 2-0 în primul set

17:10 >> BREAK Belinda Bencic. Start dezastruos de partidă pentru Halep. Primele trei puncte ale meciului au fost adjudecate de elveţiancă, iar Bencic face break-ul

17:08 >> A început partida. Simona Halep este prima care serveşte

În optimi, elveţianca a învins-o, miercuri seară, scor 6-4, 2-6, 7-6 (7), pe Aryna Sabalenka (Belarus, locul 9 WTA), la capătul unui meci care a durat două ore şi 29 de minute.

Va fi cea de-a treia întâlnire între Simona Halep şi Belinda Bencic. Anterior, cele două s-au mai înfruntat în turul al treilea la Wimbledon 2014, atunci când Halep avea să se impună cu 6-4, 6-1. Un an mai târziu eleveţianca avea să câştige titlul la Rogers Cup după ce românca a abandonat în finală, în momentul în care Bencic conducea cu 3-0, în decisiv.

LIVE SCORE | Simona Halep - Belinda Bencic, joi, nu înainte de ora 17:00

Meciul dintre Simona Halep şi Belinda Bencic se joacă joi, nu mai devreme de ora 17.00, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

Partida Simonei Halep va fi prima din sesiunea de seară de pe terenul central.

Afla mai multe despre: halep