Bravo fetelor! Simona Halep a învins-o după un meci spectaculos pe Irina Begu şi s-a calificat în finala turneului de la Praga VIDEO

Irina Begu, locul 82 WTA,a fost învinsă de Simona Halep, scor 6-7 (2) şi 3-6. Halep s-a calificat în finala turneului de la Praga, acolo unde va da piept cu Elise Mertens. Actualul număr 2 mondial caută titlul cu numărul 21 din carieră

Cele două românce au oferit un meci cu multe greşeli în prima parte, care s-a transformat într-o încleştare în partea secundă. Halep a evoluat pe modul economic, în timp ce Begu a luptat şi s-a autodepăşit, în condiţiile care a mai jucat, sâmbătă, două seturi, în sfertul cu spaniola Sara Sorribes Tormo.

Begu a început jocul cu agresivitate, cu mingi lungi, trimise variat, când spre linia din stânga, când spre cea din dreapta şi a profitat de numeroasele greşeli neforţate ale Simonei Halep.

Numărul 2 mondial a fost generoasă cu compatrioata ei şi i-a oferit multe puncte. Cu trei duble greşeli în ghemul al treilea, Halep şi-a cedat serviciul prima dată, dar a recuperat break-ul în ghemul următor.

Simona Halep s-a ferit cât a putut de dreapta adversarei sale, jucând-o mult pe rever, dar precizia fostului lider WTA a continuat să fie redusă. Ea şi-a mai pierdut o dată serviciul, la 3-3, după ce salvase patru mingi de break, apoi Begu s-a desprins la 5-3.

Halep a continuat presiunea pe reverul colegei ei de echipă de FedCup şi a reuşit să revină şi să egaleze la 5. Dar Simona a servit slab sâmbătă şi Begu a reuşit rebreak-ul.

La 6-5, Irina Begu a chemat asistenta medicală pentru a-i pansa mâna dreaptă, cu care ţine racheta. Rănile formate la mână au afectat jocul Irinei şi Simona a înţeles repede situaţia şi a preluat iniţiativa.

Mai agresivă şi mai exactă decât a fost până atunci, Halep a reuşit un nou rebreak şi s-a impus apoi în tie-break, cu 7-2, după 55 de minute de joc.

Simona Halep început setul al doilea la fel cum l-a încheiat pe primul, jucând bine, agresiv şi s-a distanţat la 2-0, după un break în ghemul întâi. La 1-3, Begu şi-a găsit o ferocitatea puţin aşteptată după problemele fizice avute şi a egalat la 3. Finalul a fost însă de partea jucătoarei de pe locul 2 WTA, care nu a mai cedat nimic şi s-a impus cu 6-3, după o oră şi 31 de minute de joc.

În ultimul act, Simona Halep va evolua cu Elise Mertens din Belgia, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3, care a trecut, tot sâmbătă, în semifinale, cu 7-5, 7-6 (4), de sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 69 WTA.

Halep are 3-1 în întâlnirile directe cu sportiva belgiană, ultima având loc în acest an, la Australian Open, în optimi, scor 6-4, 6-4.

Mertens i-a "furat" un trofeu româncei, după 3-6, 6-4, 6-3, în finala ediţiei 2019 a Qatar Open.

Simona Halep s-a mai întâlnit de două ori cu Mertens, câştigând cu 6-1, 6-2, în sferturi, la Roland Garros şi cu 6-0, 6-3, în optimi, la Madrid, ambele în 2018.

Finalele jucate până acum de Simona Halep sunt următoarele:

Titluri WTA de simplu: 20 - Dubai (Premier) - 2020, Wimbledon (Grand Slam) - 2019, Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA), toate trei în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013;

Finale WTA de simplu: 17 - Madrid (Premier Mandatory), Doha (Premier) - 2019, Cincinnati (Premier 5), Roma (Premier 5), Australian Open (Grand Slam) - în 2018, Beijing (Premier Mandatory), Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5) - în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5) - în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory) - toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.

LIVE SCORE Simona Halep - Irina Begu 7-6 (2); 6-3

6-3 Game, Set şi Meci, Simona Halep! Victorie în două seturi şi calificare în finală după succesul în faţa Irinei Begu

5-3 Simona se îndreaptă spre câştigarea acestui meci. Presiune mare pe umerii Irinei la următorul serviciu

4-3 Re-Break Simona Halep, care trece acum la serviciu şi se poate desprinde

3-3 Break Irina Begu! Meciul devine tot mai interesant!

3-2 Game pentru Irina Begu. Jocul Irinei a crescut în ultimele minute

3-1 Simona câştigă pe propriul serviciu şi se desprinde la 3-1

2-1 Game echilibrat. Simona îl duce la 40 egal şi trage cât poate să se desprindă. Irina începe să resimtă oboseala, pentru că a jucat tot astăzi cu Tormo Sorribes (Spania). În cele din urmă, Begu câştigă pe propriul serviciu şi scorul este 2-1

2-0 pentru Simona Halep, care îşi concretizează avantajul propriului serviciu.

1-0 Break în startul setului doi! Simona Halep începe setul doi, aşa cum l-a terminat pe primul. Câştigă pe serviciul Irinei şi are şansa desprinderii încă din debutul meciului

A început setul 2. Serveşte Irina Begu!

Tie break în setul 1. Unul care are parte de acelaşi debut echilibrat ca şi restul setului. Halep este prima care se desprinde. Face 5-2, după ce câştigă de două ori pe serviciul Irinei. Apoi, se distanţează la 6-2 şi totul pare sub control. Intr-un final, Simona îşi adjudecă primul set!

6-6 Da, continuă problemele la serviciu ale celor două sportive din România! Halep câştigă din nou pe serviciul Irinei şi duce meciul la 6-6.

Din cauza unor bătături, Irina Begu a solicitat intervenţia medicului. Partida continuă, iar Begu serveşte pentru primul set

5-6 Din nou, probleme pentru Simona! Nu-i intră primul serviciu, iar Irina profită. Duce game-ul la 0-40 dintr-un foc şi îşi aşteaptă a doua şansă pentru a servi pentru set

5-5 Begu începe timid acest game pe propriul serviciu. Are şansa să câştige primul set al meciului, dar se trezeşte cu 0-30 pe tabelă! Are forţa să revină şi să egaleze game-ul, dar Simona e mai tare şi câştigă: 5-5

4-5 Simona Halep îşi câştigă uşor serviciul, dar Irina Begu serveşte pentru a câştiga primul set.

3-5 Se desprinde Irina Begu! Deşi Simona a reuşit să echilibreze game-ul la 30, Irina reuşeşte să se desprindă acum la 5-3

3-4 Irina Begu câştigă din nou pe serviciul Simonei şi serveşte pentru 5-3. Fără doar şi poate, ambele jucătoare au probleme pe propriul serviciu în acest start de meci

3-3 Irina egalează din nou situaţia. Are curaj şi joacă bine din spatele terenului, dar Halep pare să aibă experienţa de partea sa. Cel puţin până acum, asistăm la un meci echilibrat

3-2 pentru Simona Halep, care îşi câştigă destul de uşor propriul serviciu

2-2 Irina Begu a făcut break, dar Simona Halep şi-a luat serviciul înapoi, la zero!

1-1 A început confruntarea. Fiecare dintre cele două sportive românce a câştigat câte un game

Meciul dintre Irina Begu şi Sara Sorribes Tormo a început vineri, dar a fost întrerupt din cauza ploii. Vineri, partida a fost oprită după o oră şi 6 minute, după ce Begu a câştigat primul set cu 6-2 şi era condusă în al doilea cu 1-0.

Partida s-a reluat sâmbătă, când Begu a pierdut setul doi, scor 4-6, însă s-a impus în setul decisiv, scor 6-2, după un meci care a durat în total două ore şi 40 de minute.

În semifinale, tot sâmbătă, Begu va evolua contra Simonei Halep, locul 2 mondial. Halep conduce cu 6-0 la întâlnirile directe cu Begu.

Premiul pentru accederea în semifinale la Praga este de 8.035 de dolari şi 110 puncte WTA.

Afla mai multe despre: irina begu