VIDEO | Simona Halep a reuşit o victorie fantastică, în turul doi de la Dubai, în faţa lui Ons Jabeur. A salvat o minge de meci în decisiv

Simona Halep a învins-o pe tunisianca Ons Jabeur (25 de ani, 45 WTA), scor 1-6, 6-2, 7-6, în turul secund de la Dubai (Emiratele Arabe Unite). Românca a avut un meci mult mai greu decât s-ar fi aşteptat. A pierdut primul set în 26 de minute, scor 6-1, a ratat trei mingi de meci în tie-break, la scorul de 6-3, dar a şi salvat o minge de meci a lui Jabeur, tot în decisiv, la scorul de 6-7. În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe bielorusa Aryna Sabalenka (13 WTA), care a trecut în turul precedent de Elise Mertens (22 WTA), scor 6-4, 6-3.

• LIVE SCORE | Simona Halep - Ons Jabeur 1-6, 6-2, 7-6 (7)

1-6, 6-2, 7-6: VICTORIE, Simona Halep!!! Constănţeanca se impune în tie-break, cu 9-7, după ce a ratat trei mingi de meci (6-3), dar a şi salvat o minge de meci tunisiencei (6-7).

1-6, 6-2, 6-6: BREAK, Simona Halep! Românca răspunde fantastic sub presiune. Câştigă pe serviciul adversarei, la 0!

1-6, 6-2, 5-6: BREAK, Ons Jabeur! În ce moment. Halep îşi pierde serva la avantaj, iar tunisianca serveşte pentru meci.

1-6, 6-2, 5-5: Continuă suspansul! Jabeur nu are de gând să predea armele. Game obţinut de tunisiancă, la avantaj!

1-6, 6-2, 5-4: Simona Halep pune capăt seriei de trei game-uri consecutive câştigate de Ons Jabeur! Game la 0.

1-6, 6-2, 4-4: Egalitate, în setul trei. Ons Jaber îşi câştigă serva la 30.

1-6, 6-2, 4-3: Ons Jaber nu cedează! BREAK reuşit de tunisiancă, la 0! Serveşte pentru a egala în setul trei.

1-6, 6-2, 4-2: Game, la 30, câştigat de Jabeur!

1-6, 6-2, 4-1: Simona Halep, cu un pas mai aproape de victorie. Şi-a câştigat serva la 30.

1-6, 6-2, 3-1: Ons Jabeur câştigă primul game pe propriul serviciu din setul 3, la 15! Tunisianca rămâne în joc.

1-6, 6-2, 3-0: Game solid al Simonei Halep, la 15! Românca accelerează ritmul de joc.

1-6, 6-2, 2-0: BREAK, Simona Halep! Românca se distanţează, după un game câştigat la 30.

1-6, 6-2, 1-0: Simona Halep începe şi setul doi în forţă. Game la 30.

1-6, 6-2: BREAK şi set, Simona Halep! Este restabilită egalitate la seturi.

1-6, 5-2: BREAK realizat de Jabeur, la 30

1-6, 5-1: BREAK, Simona Halep! Românca a avut puterea să treacă peste cele două mingi de break ratate şi şi-a adjudecat game-ul. Serveşte pentru câştigarea setului.

1-6, 4-1: Simona Halep salvează trei mingi de BREAK şi se detaşează în setul secund. Game la avantaj.

1-6, 3-1: Game pentru Ons Jabeur, la avantaj!

1-6, 3-0: Simona Halep supravieţuieşte unui game foarte dificil, pe propriul serviciu! Românca s-a impus la avantaj.

1-6, 2-0: BREAK Halep! Românca nu cedează şi revine în forţă în setul secund. Break câştigat la 30.

1-6, 1-0: Halep începe bine setul secund. Game la 15!

1-6: SET pentru Ons Jabeur, la 15! În doar 26 de minute.

1-5: Break, Ons Jabeur, la 30! Tunisianca este foarte aproape să închidă setul.

1-4: Game, Ons Jabeur, la avantaj!

1-3: Tunisianca nu ratează mingea de BREAK şi se distanţează. Game câştigat la 30.

1-2: Românca ratează o minge de BREAK, iar Jabeur trece din nou în avantaj, la avantaj.

1-1: Simona Halep egalează scorul, după un game dificil, adjudecat la avantaj.

.

0-1: Primul game al meciului a fost câştigat de Ons Jabeur, pe propriul serviciu, la 15.

Pentru Simona Halep va fi primul meci oficial după aventura de la Australian Open, acolo unde a fost eliminată în semifinale de iberica Garbine Muguruza, scor 6-7, 5-7. Au trecut 20 de zile de la acel meci şi suntem curioşi cât de bine şi-a revenit constănţeanca după solicitantul turneu de Grand Slam

Tunisianca Ons Jabeur traversează cea mai bună formă din cariera sa. Este pe locul 45 WTA, iar în primul tur a învins-o pe Alison Riske, scor 7-6, 1-6, 6-3. De asemenea, Jabeur a făcut un turneu foarte bun la Australian Open, unde a fost eliminată în sferturile de finală de cea care avea să câştige turneul, americanca Sofia Kenin, scor 4-6, 4-6.

Simona Halep şi Ons Jabeur s-au mai întâlnit o singură dată, în septembrie 2018, la Beijing, atunci când românca a abandonat după un singur set jucat, la scorul de 1-6.

Afla mai multe despre: tenis