Simona Halep a câştigat! Românca a învins-o pe Alexandrova în trei seturi şi s-a calificat în optimi la Cincinnati

Simona Halep, numărul 4 mondial, a învins-o pe Ekaterina Alexandrova în trei seturi (3-6, 7-5, 6-4) şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 3-6, 7-5, 6-4

Simona Halep a tremurat serios pentru calificarea în optimi la Cincinnati. Fostul lider mondial a acuzat din nou probleme la tendonul lui Ahile şi a pierdut primul set cu Alexandrova cu 3-6. Helep a început prost şi setul secund. A fost condusă cu 2-0, dar a revenit şi a trimis meciul în decisiv. În ultimul act, românca s-a impus cu 6 la 4 şi a pus capăt meciului după mai bine de două ore de joc.

Game 10: BRAVO SIMONA! Halep a câştigat meciul după ce a fructificat a doua minge de meci pe care a avut-o la dispoziţie. 6-4

Game 9: BREAK SIMONA! Halep serveşte pentru a câştigat meciul. 5-4

Game 8: Simona nu cedează, chiar dacă Alexandrova a început mai bine game-ul şi a condus 30-0. Halep a câştigat pe propriul serviciu şi a restabilit egalitatea. 4-4

Game 7: După ce a reuşit break-ul, Alexandrova a câştigat game-ul la zero. 3-4

Game 6: Egalitatea continuă în turul doi de la Cincinnati. Niciuna dintre cel două jucătoare nu pare că se poate detaşa în acest set decisiv. Alexandrova a făcut 3-3

Game 5: BREAK SIMONA! Halep revine la conducerea setului şi câştigă un game care se poate dovedi extrem de important.

Game 4: Suspansul domneşte la Cincinnati. Meciul îşi respectă structura şi Halep egalează. 2-2

Game 3: Alexandrova nu îi permite niciun pas greşit Simonei. Rusoaica revine din nou la conducerea setului. 1-2

Game 2: Un game ceva mai disputat faţă de primul, în care, din fericire, Halep îşi face serviciul. 1-1

Game 1: Pe propriul serviciu, Alexandrova începe setul trei aşa cum l-a început şi pe cel secund, cu game câştigat. 0-1

Game 12: GAME ŞI SET pentru Simona. Calitatea jocului ei a crescut în ultimele două game-uri, iar câştigătoarea de la Wimbledon a egalat-o la seturi pe Alexandrova.

Game 11: Simona îşi revine! Halep este pentru prima dată la conducerea setului doi. 6-5

Game 10: Jucătoarea din Rusia s-a entuziasmat prea devreme şi a părut mult prea relaxată în acest game, ceea ce i-a permis lui Halep lovituri câştigătoare care au readus-o la egalitate. 5-5

Game 9: Alexandrova este la conducerea meciului, în mod clar. Rusoaica câştigă lejer pe propriul serviciu şi este la un pas de a câştiga meciul. 4-5

Game 8: După un moment mai puţin plăcut, în care Simona a dat cu racheta de pământ şi a fost avertizată de arbitru, a reuşit să câştige. 4-4

Game 7: Luptă pe viaţă şi pe moarte la Cincinnati. Halep a condus cu 30-0, dar Alexandrova nu s-a lăsat şi a revenit formidabil în game, câştigându-l şi fiind din nou la conducere. 3-4

Game 6: Halep nu renunţă la bătălie şi restabileşte, din nou, egalitatea. 3-3

Game 5: Rusoaica este nemiloasă pe propriul serviciu. Fără să îi fi dat prea multe şanse lui Halep, revine la conducerea meciului. 2-3

Game 4: Simona restabileşte egalitatea în setul secund, într-un moment extrem de important. Alexandrova a avut ocazia de a face un nou break, dar Halep a stat bine în teren şi a întors soarta game-ului în favoarea ei. 2-2

Game 3: Halep reuşeşte break-ul şi Daniel Dobre, vizibil îngrijorat, o încurajează pe româncă. 1-2

Game 2: Simona nu îşi revine, iar adversara sa îşi adjudecă încă un game. Câştigătoarea de la Wimbledon se mişcă greoi pe teren şi pare că accidentarea care a forţat-o să abandoneze la Rogers Cup a recidiviat. 0-2

Game 1: Alexandrova începe setul doi la fel de bine precum l-a terminat pe primul. 0-1

Game 9: Jucătoarea din Rusia se impune în primul set după ce Halep a trimis mingea în fileu. 3-6

Game 8: Alexandrova câştigă pe propriul serviciu şi Simona este în mare dificultate. Rusoaica este la un pas de a câştiga primul set.

Game 7: Simona se apropie de adversara sa şi strânge scorul în urma unui game de lungă durată. Partida va fi reluată cu mingii noi. 3-4

Game 6: Adversara Simonei se distanţează după ce îşi valorifică din nou serviciul. 2-4

Game 5: Alexandrova rupe echilibrul cu un break prin care ia prima opţiune pentru câştigarea setului. 2-3

Game 4: Până acum nimeni nu reuşeşte să se desprindă, rusoiaca egalează situaţia din nou. 2-2

Game 3: Simona Halep reuşeşte să salveze două mingi de break şi revine în avantaj. 2-1

Game 2: Game rapid câştigat şi de Alexandra, pe propriul serviciu. 1-1

Game 1: Simona începe excelent meciul. Jucătoarea din România câştigă primul game la zero. 1-0

Tragerea la sorţi a fost câştigată de Alexandrova, iar Halep serveşte prima.

Meciul este primul programat pe terenul central.

Ekaterina Alexandrova şi Simona Halep nu au mai fost adversare în circuitul WTA.

Halep este favorita 4 a turneului de la Cincinnati, cu premii de 2,9 milioane de dolari. Ea a jucat finala anul trecut, fiind eliminată de Kiki Bertens.

Afla mai multe despre: tenishalep