Halep - Svitolina 0-6, 4-6. Simona nu a pierdut, Simona s-a pierdut. Înfrângere în faţa unei jucătoare fără atacgalerie foto

Simona Halep

Înfrângere categorică (0-6, 4-6) suferită, astăzi, de Simona Halep, numărul 1 WTA, în faţă unei jucătoare, Elina Svitolina, care părea să fi uitat să atace în momentul în care a intrat pe teren. Ucraineanca a etalat un joc pragmatic, iar principalul său obiectiv a fost să trimită mingea încă o dată în terenul adversarei.

Simona Halep - Elina Svitolina 0-6, 4-6

Statistica setului secund:

Setul II

Elina Svitolina îşi face serviciul şi câştigă pentru a doua oară la rând titlul la Roma. 4-6

Jucătoarea din România câştigă game-ul nouă, după un lung de linie de excepţie. 4-5

Svitolina câştigă un game complicat, în care a fost condusă cu 30-15. 3-5

Halep se apropie de adversară, după un game foarte bun. 3-4

Pauza nu a ajutat-o deloc pe Simona Halep, jucătoarea română a pierdut la 15 game-ul şase al setului doi. 2-4

Jucătoarea din România acuză probleme cu spatele, iar acum primeşte îngrijiri medicale.

Halep arată că este numărul 1 WTA. Game câştigat la zero. 2-3

Determinarea Svitolinei este covârşitoare! Câştigă la zero game-ul patru al setului doi. 1-3

Elina revine de la 40-30 şi preia conducerea în setul doi. 1-2

Halep loveşte greşit o minge şi-i permite Svitolinei să egaleze la unu în setul doi. 0-6, 1-1

Simona pare mult mai decisă în setul secund. Câştigă primul game. 0-6, 1-0

Statistica Primului set:

Setul I

Svitolina pare de neoprit. Câştigă game-ul 6 la 15 şi-şi adjudecă primul set. 0-6

Jucătoarea ucraineană controlează partida. Halep a cerut intervenţia lui Darren Cahill. 0-5

Jocul ”scurt” al Simonei Halep îi permite Svitoline să intre în teren şi să preia controlul punctelor. 0-4

Halep, fără replică în faţa Svitolinei. 0-3

Început foarte bun cu Svitolina. Jucătoareea de 23 de ani câştigă pe propriul serviciu şi duce scorul la 2-0.

Svitolina câştigă primul game. La 30-40, jucătoarea din Ucraina ajunge o ”scurtă” pusă de Simona şi trimite mingea în terenul româncei, forţând-o să mai lovească o dată, iarmingea acesteia se opreşte în ”burta” fileului.

A început partida! Simona Halep se află la serviciu!

Simona Halep a eliminat-o în semifinale pe Maria Şarapova, o jucătoare pe care o învinsese o singură dată în precedentele nouă dueluri directe! A fost un meci extrem de complicat pentru sportiva noastră, care nu a câştigat niciun game pe propriul serviciu în primul set, pierdut cu 4-6. Şi-a revenit însă în cel de-al doilea, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1. Setul decisiv a fost şi cel mai intens disputat, din nou cu multe break-uri. Halep s-a impus în cele din urmă cu 6-4 şi va juca finala. De cealaltă parte, Elina Svitolina a trecut uşor de revelaţia turneului Anett Kontaveit, scor 6-4, 6-3 într-o oră şi 15 minute de joc.

LIVE Simona Halep - Elina Svitolina, finala WTA Roma

Halep şi Svitolina s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, iar ucraineanca are 3-2 la general. Patru dintre aceste dueluri au avut loc chiar anul trecut, când Svitolina s-a impus de trei ori, iar Simona o singură dată.  Simona stă mai bine însă în privinţa trofeelor câştigate, 16 faţă de cele 11 ale Svitolinei. De altfel, Halep se află în faţa celei de-a 30-a finale din carieră.

LIVE Simona Halep - Elina Svitolina, finala WTA Roma - FINALE CÂŞTIGATE (16)

Shenzhen (WTA), în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013;

LIVE Simona Halep - Elina Svitolina, finala WTA Roma - FINALE PIERDUTE (13)

Australian Open (Grand Slam) - în 2018, Beijing (Premier Mandatory), Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5), în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5), în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.

Afla mai multe despre: elina svitolinasimona halepteniswta