Al-Hilal - Esperance Tunis 1-0. Echipa lui Răzvan Lucescu ajunge în semifinalele CM al cluburilor. Peste cine dă acolo regina Asiei

Fotbal

Introdus după pauză, Gomis a decis meciul contra campioanei Africii cu reuşita sa din minutul 73. În penultimul act al competiţiei din Qatar, saudiţii îi vor întâlni pe brazilienii de la Flamengo.

FINAL | Al-Hilal - Esperance Tunis 1-0 (Gomis '73)

Min 89 Ocazie Esperance Tunis: Centrare în careul saudiţilor, Ouattara îi aşază mingea lui Badri, al cărui şut nu prinde cadrul porţii adverse

Min 85 Eliminare Al Hilal: Kanno vede două galbene în câteva minute şi este eliminat

Min 75 Ocazie mare Al Hilal: Eduardo trimite în faţa porţii pentru Omar Kharbin, iar reluarea sirianului se duce la o palmă de bara porţii adverse

Min 73 Gol Al Hilal: Acţiune frumoasă a saudiţilor, cu o deviere inspirată pentru Gomis care pleacă de la limita offsideului, saltă frumos mingea peste un adversar şi trimite imparabil la colţul lung, 1-0

Min 58 Ocazie mare Esperance Tunis: Contraatac al africanilor, pasă filtrantă pentru angajarea lui Badri care nu ajunge însă la minge primul. Al Sharani intervine însă acesta respinge mingea spre propria poartă, iar Abdullah face un efort să evite golul

Min 50 Ocazie mare Al Hillal: Carillo îi pasează frumos lui Kanno al cărui şut din unghi este razant cu transversala

Min 49 Ocazie Al Hilal: Salem preia frumos la marginea careului, fentează un adversar, dar execuţia este dezamăgitoare

Min 45 Ocazie mare Al Hilal: Salem trimite la marginea careului pentru venirea lui Carillo care trimite spre poartă şi Ben Cherifia salvează cu un reflex extraordinar

Min 31 Ocazie Al Hilal: Şutul lui Kharbin din poziţie foarte bună este blocat de Yakoubi

Min 27 Şansă de gol pentru Al Hilal: Pasă bună a lui Carillo pentru căpitanul Eduardo care pătrunde în careu şi este faultat. Arbitrul dă penalty, dar revine asupra deciziei după ce asistentul ridicase fanionul pentru un offiside

Min 22 Ocazie Al Hilal: Contraatac al saudiţilor, pasă excelentă pentru Carlos Eduardo, care rămas singur cu goalkeeperul advers trage în acesta

Al-Hilal: Al-Muaiouf - Ali Burayk, Jang, Albulayhi, Al Sharani - Cuellar, Eduardo - Al Dawsari, Kanno, Carrillo - Kharbin.
Rezerve: Al Abed, Al-Ghamdi, Al Hafith, Al Shalhoub, Al Waked, Babhir, Giovinco, Gomis, Jahfali, Kades, Kurdi, Otayf.
Antrenor: Răzvan Lucescu.

Esperance Tunis: Ben Cherifia - Derbali, Yaakoubi, Bedrane, Chetti - Benguit, Coulibaly, Bonsu, Elhouni, Ouattara, Badri.
Rezerve: Ben Choung, Bensaha, Chemmam, Debchi, Dhaoudi, Fadaa, Jouini, Jridi, Khenissi, MBarki, Meskini, Romdhane.
Antrenor: Moin Chaabani.

Al-Hilal s-a calificat din postura de câştigătoare a Ligii Campionilor Asiei, după o finală câştigată în dublă manşă contra japonezilor de la Urawa Reds, scor 3-0 la general.

De partea cealaltă, Esperance Tunis este campioana cu cânte a Africii. Formaţia din capitala Tunisiei a fost declarată câştigătoare a competiţiei din Africa la masa verde, după ce adversara din finală, marocanii de la Wydad Casablanca au părăsit terenul la partida din retur. Meciul tur se terminase la egalitate 1-1, în Maroc, iar în returul din Tunisia, gazdele conduceau cu 1-0 în momentul în care marocanii au părăsit terenul de joc. În minutul 59, Wydad egalase pe tabelă, după cum se putea vedea pe ecranele VAR, însă arbitrul a anulat golul, gest care a i-a înfuriat groaznic pe membrii echipei. Centralul nu a vrut să consulte tehnologia VAR, iar marocanii au ales să iasă din teren.

Formaţia care se califică mai departe, în semifinale, va întâlni proaspăt câştigătoarea Cupei Libertadores, formaţia braziliană Flamengo.

Afla mai multe despre: fotbal