EURO 2020 | Anglia - Germania 2-0! Anglia BIG, Germania LOW. Englezii se califică în sferturi şi speră la finala Euro 2020

EURO 2020

Anglia a câştigat cu 2-0 în faţa Germaniei, într-un meci din faza optimilor de finală de la Campionatul European.

Anglia s-a calificat în faza sferturilor de finală, acolo unde va juca cu învingătoarea dintre Suedia şi Ucraina. Golurile englezilor au fost marcate de Sterling în minutul 75, iar Kane a închis tabela în minutul 86.

LIVE TEXT | Anglia - Germania 2-0 ( Sterling - 75, Kane - 86)

Anglia: Pickford - Walker, Maguire, Stones - Trippier, Phillips, Rice, Shaw - Saka, Kane, Sterling

Germania: Neuer - Ginter, Hummels, Rudiger - Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens - Haverz, Muller - Werner

Min 90. Final de meci! Anglia se califică în sferturile de finală!

Min 86. GOOOOOOOL Anglia! Grealish centrează în careu, iar Kane împinge mingea cu capul în poartă!

Min 81. Ratare imensă Germania! Havertz îl lansează pe Muller, jucătorul scapă singur către poartă, dar şutul său trece pe lângă!

Min 75. GOOOOOOOL Anglia! Shaw centrează tare în faţa careului, iar Sterling împinge mingea în plasa porţii!

Min 48. Ocazie mare Germania! Havertz şutează din voleu, din afara careului, dar portarul englez respinge în corner!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45. Final de primă repriză!

Min 32. Ocazie Germania! Timo Werner a scăpat către poartă, dar şutul este parat de Pickford!

Min 16. Ocazie mare Anglia! Sterling trimite un şut din afara careului, dar Neuer respinge în corner!

Min 1. A început partida!

Ultimul meci tare din optimile de finală ale EURO 2020 e Anglia - Germania, care se va juca pe Wembley, de la ora 19:00, cu calificarea în sferturi pe masă. Nemţii au doi jucători accidentaţi, pe Klostermann şi Hofmann, de partea cealaltă englezii au tot lotul valid.

Până acum, Harry Kane, cel mai bun fotbalist al Angliei, nu s-a făcut remarcat prin felul în care poate să o facă cel mai bine, adică n-a marcat niciun gol la acest turneu final. Ca să ajungă în optimi, Anglia a ieşit din grupa D, din care au mai făcut parte Croaţia, Cehia şi Scoţia.

În ceea ce-i priveşte, nemţii au supravieţuit in-extremis unei grupe a morţii, cu Franţa, Portugalia şi Ungaria.

Afla mai multe despre: angliagermaniaeuro 2020live text