EURO 2020 | Finlanda - Rusia 0-1! Ruşii se impun graţie golului marcat la finalul primei reprize

EURO 2020

Meciul dintre Finlanda şi Rusia s-a încheiat cu scorul de 0-1.

LIVE TEXT | Finlanda - Rusia 0-1 (Miranchuk 45+2)

• Finlanda: Hradecky - Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy - Raitala, Schuller, Lod, Kamara, Uronen - Pukki, Pohjanpalo
  • Rezerve: Alho, Forss, Ivanov, Jaakkola, Jensen, Joronen, Kauko, Lappalainen, Soiri, Sparv, Sparv, Vaisanen, Valakari
  • Rusia: Safonov - Fernandes, Diveyev, Dzhikiya, Kuzyayev - Zobnin, Barinov, Ozdoev - Miranchuk, Dzyuba, Golovin
  • Rezerve: Cherysev, Dyupin, Evgenyev, Fomin, Karavaev, Makarov, Mukhin, Semenov, Shunin, Sobolev, Zabolotnyi, Zhemaletdinov

Min 90+5. Final de meci! Rusia se impune cu 1-0!

Min 90+2. Ocazie mare Rusia! Zhemaletdinov se afla într-o poziţie bună în careu, dar trimite mult pe lângă poartă!

Min 71. Ocazie Mare Rusia! Kuzyayev trimite un şut din interiorul careului, dar portarul finlandez respinge mingea în corner.

Min 66. Ocazie mare Rusia! Zhemaletdinov scapă către poartă, dar şutul trece puţin pe lângă bară!

Min 54. Ocazie Finalanda! Pukki trimite un şut, dar mingea este pe direcţia portarului rus!

Min 52. Ocazie mare Rusia! Golovin şutează de la 20 de metri, dar mingea trece aproape de poartă!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+6. S-a încheiat prima repriză.

Min 45+2. Goool Rusia!!! Miranchuk deschide scorul cu un gol de senzaţie! După un un-doi cu Dzyuba, Miranchuk ridică mingea şi trimite balonul în vinclul porţii.

Min 21. Pohjanpalo scapă din nou spre poartă şi trimite un şut din careu, dar Diveyev intervine decisiv şi blochează şutul.

Min 10. Ozdoev primeşte o pasă perfectă în careu, dar, din câţiva metri, trimite mult peste.

Min 3. Corecţie! VAR intervine şi anulează reuşita pentru offside.

Min 3. Gooool Finlanda!! O centrare perfectă îl găseşte pe Pohjanpalo în careu, care trimite cu capul în colţul plasei.

Min 1. A început partida.

Finlanda şi Rusia vor deschide a doua rundă din grupele Euro 2020. Nordicii, la primul turneu final din istorie, au debutat cu victorie în faţa Danemarcei, într-un meci marcat de prăbuşirea lui Christian Eriksen. În acea partidă, finlandezii au avut doar un şut şi s-au impus cu scorul de 1-0, după ce jocul fusese întrerupt pentru aproape două ore.

De cealtă parte, Rusia a debutat cu stângul la Euro 2020, în faţa celei mai bine cotate echipe din grupă, Belgia. Eliminaţi în sferturi la Mondialul pe care l-au şi găzduit, ruşii nu au mai putut face aceeaşi impresie frumoasă, cel puţin până acum. Apărarea acestora a fost incredibil de vulnerabilă şi a oferit Belgiei două goluri cadou în confruntarea dintre cele două.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit de doar patru ori în istorie înaintea confruntării de la Euro. Rusia s-a impus clar în fiecare dintre acestea, 6-0, 3-1, 3-0 şi 3-0. Însă, cele două selecţionate nu s-au mai confruntat de mai bine de 12 ani, astfel că Yuri Zhirkov şi Roman Eremenko sunt singurii jucători ce se aflau pe teren la ultima partidă dintre cele două, dar şi în lot pentru aceasta.

Afla mai multe despre: euro 2020finlanda rusiacampionatul european