Final nebun pe Arena Naţională. FCSB - Hajduk Split 2-1. BIZONUL SALVEAZĂ TOT! Gol în prelungiri şi FCSB e calificatăgalerie foto

UEFA Europa League

FCSB a câştigat cu 2-1 meciul cu Hajduk Split şi s-a calificat în playoff-ul Europa League. Înainte de calificarea în grupele Ligii Europa, FCSB va trebui să treacă de Rapid Viena, echipa lui Andrei Ivan.

Bizonul salvează tot! Harlem Gnohere a fost din nou decisiv pentru FCSB. Atacantul francez a reuşit să marcheze golul calificării în minutul 90+4, asta după ce tot el o adusese pe FCSB în avantaj şi în minutul 55, când a deschis scorul din penalty.

Visele frumoase ale steliştilor s-au prăbuşit în minutul 82, atunci când Said a scăpat de marcajul lui Planici şi a restabilit egalitatea.

FCSB s-a aruncat în atac, iar speranţele celor 20.000 de suporteri de pe Arena Naţională s-au transformat în realitate la ultima fază. Gnohere a profitat de o ieşire greşită a portarului celor de la Hajduk şi a marcat cu capul, din câţiva metri.

E 2-1, iar FCSB continuă cursa pentru grupele Europa League. Va mai avea de înfruntat un singur adversar, pe Rapid Viena, formaţia lui Andrei Ivan.

LIVE | FCSB - HAJDUK 2-1 (Gnohere 55, 90+4 / Said 82)

ECHIPELE DE START:

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Bălaşa, Morais - Pintilii, Filip - Man, Tănase, Teixeira - Gnohere

HAJDUK: Posavec - Juranovic, Vucur, Mikulic, Lopez - Juric, Caktas, Barry - Said, Ivanovski, Fomitschow

Min. 90+5: Final de meci. FCSB câştigă cu 2-1 şi se califică în playoff-ul Europa League.

Min. 90+4: GOOOOOL FCSB! Gnohere înscrie cu capul după o centrare senzaţională a lui Benzar.

Min. 82: GOL HAJDUK! Said egalează. Croaţii sunt calificaţi la scorul ăsta.

Min. 69: Teixeira cade în careu. Arbitrul lasă jocul liber. Reluările îi dau dreptate centralului.

Min. 67: FCSB controlează jocul după ce a deschis scorul. Croaţii nu şi-au creat nicio ocazie de gol.

Min. 55: GOOOL FCSB! Gnohere transformă penalty-ul. FCSB are 1-0.

Min. 53: PENALTY PENTRU FCSB!

Min. 46: Moruţan îi ia locul lui Florin Tănase.

Min. 45: Pauză pe Arena Naţională.

Min. 44: Şansă bună pentru FCSB. Contraatacul pornit de Junior Morais e finalizat modest de Gnohere.

Min. 35: Partidă slabă între FCSB şi Hajdul. Nicio ocazie cu adevărată periculoasă până acum.

Min. 30: Probleme medicale şi pentru Dennis Man.

Min. 15: Nedelcu îl înlocuieşte pe Filip.

Min. 14: Probleme medicale pentru Lucian Filip. Mijlocaşul nu mai poate continua

Min. 7: Start liniştit de partidă pe Arena Naţională. Niciuna dintre echipe nu riscă nimic.

Min. 1: A început meciul.

UPDATE: Cu doar trei ore înainte de startul partidei, gazonul de pe Arena Naţională se prezintă foarte bine, astfel că jucătorii pot uita de problemele pe care le-au întâmpinat în partida de la Split.

UPDATE: Gazonul de pe Arena Naţională arată incomparabil mai bine decât cel de la Split, chiar dacă şi acesta are unele probleme. Jucătorii lui Nicolae Dică speră astfel că îşi pot pune în valoare punctele forte, fără să fie încurcaţi de teren.

Calificarea în faza grupelor reprezintă principalul obiectiv impus lui Nicolae Dică în acest debut de sezon, în condiţiile în care această performanţă ar putea asigura bugetul echipei pe întreg anul. FCSB ar încasa aproximativ 10 milioane de euro din partea UEFA în cazul unei calificări. Totuşi, chiar dacă va trece de Hajduk, FCSB va mai avea de trecut un hop până în grupe: o dublă cu învingătoarea dintre Rapid Viena şi Slovan Bratislava.

Urmăreşte aici comentariul live al partidei FCSB - Hajduk, joi, de la 21:30

De-a lungul istoriei, trupa roş-albastră a obţinut şase rezultate de 0-0 în deplasare, în priml meci dintr-o dublă eliminatorie, iar în patru din aceste situaţii s-au calificat mai departe. Cele două excepţii sunt reprezentate de dubla cu Antwerp, din sfertrurile de finală ale Cupei Cupelor, sezonul 1992-93 (0-0 în deplasare, 1-1 în Ghencea) şi cea cu Sporting Lisabona, de anul trecut, din play-off-ul Champions League. Atunci, FCSB a obţinut un rezultat nesperat în Portugalia, însă returul a fost dezastruos: 1-5.

Echipa probabilă a FCSB pentru meciul cu Hajduk

Nicolae Dică se va putea baza la ora partidei pe un prim 11 foarte apropiat de echipa-tip. Mihai Bălaşa are şanse foarte mari să fie refăcut până la ora partidei, iar singura absenţă notabilă va fi cea a lui Marko Momcilovic. Locul sârbului în echipă va fi luat de Junior Morais.

La mijloc, tehnicianul FCSB se va baza pe Mihai Pintilii, care va face pereche fie cu Lucian Filip, fie cu Kamer Qaka.

Gnohere va fi vârf împins, iar francezul va fi susţinut din spate de Dennis Man, Florin Tănase şi Filipe Teixeira.

Iată cum ar putea arătă primul 11 al FCSB cu Hajduk Split:

• Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălaşa, Morais - L. Filip, Pintilii - D. Man, Fl. Tănase, Teixeira - Gnohere

Maxim 20.000 de fani la FCSB - Hajduk
FCSB nu va reuşi să umple Naţional Arena la meciul de joi seară. Organizatorii ese aşteaptă la aproximativ 17.000 de fani, în condiţiile în care până miercuri vânduseră puţin peste 11.000 de bilete.

Afla mai multe despre: fcsbhajdukspliteuropa leaguelive