FOTO | Lituania - România 1-2. Victorie pentru tricolori în minutul 90+4

FOTO | Lituania - România 1-2.  Victorie pentru tricolori în minutul 90+4galerie foto

Echipa națională

Maxim a marcat golul victoriei naţionalei, în al patrulea minut de prelungire al partidei de la Vilnius. Pasa decisivă a venit de la Keşeru. Ambii fotbaliştii au fost introduşi de Contra pe teren în ultimele 20 de minute.

Reprezentativa României a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecţionata Lituaniei, într-un meci din etapa a treia a grupei 4, seria C a Ligii Naţiunilor, în care ultimele goluri ale celor două echipe au fost marcate în minutele 90 şi 90+4. Partida s-a disputat pe o arenă cu o capacitate de 5000 de locuri şi cu suprafaţă de joc artificială.

FINAL | Lituania - România 1-2 (Klimavicius 90' / Chipciu 13' Maxim 90+4)

Lituania: Setkus - Baravykas, Jankauskas, Klimavicius, Slavickas - Zulpa, Vorobjovas, Slivka - Novikovas, Cernych, Sernas

România: Tătăruşanu - Manea, Tamaş, Săpunaru, Bancu - Anton, Răzvan Marin - Chipciu, Stanciu (Rotariu 87'), Mitriţă (Maxim 78') - Ţucudean (Keşeru 71')

Min 90+4 GOOOOOL România: Maxim înscrie la colţul lung după pasa lui Keşeru, 1-2

Min 90 Gol Lituania: Zulpa restabileşte egalitatea, 1-1

Min 87 Schimbare România: Ultima modificare a lui Contra, Rotariu în locul lui Stanciu

Min 85: Răzvan Marin primeşte şi el cartonaşul galben pentru un fault în jumătatea adversă

Min 80 Ocazie Lituania: Săpunaru blochează în ultima clipă execuţia lui Valskis, scăpăm cu noroc de gol

Min 78 Schimbare România: Mitriţă îi lasă locul lui Maxim

Min 74 Ocazie România: Stanciu îşi încearcă din nou şansa, dar şutul său nu îi pune probleme mari lui Setkus

Min 71 Schimbare România: Keşeru intră în locul lui Ţucudean

Min 67 Ocazie Lituania: Valskis trimite în afara cadrului porţii din apropiere

Min 53 Ocazie România: Şutul lui Stanciu pe mijlocul porţii este reţinut de goalkeeperul lituanian

Min 52 Ocazie România: Mitriţă trimite sub bară cu o execuţie acrobatică, Sektus scoate în corner

Min 10 Ocazie Lituania: Cernych trimite în bară din 8 m

Min 9 Ocazie România: Şutul lui Chipciu din poziţie centrală este respins de portarul advers

Min 2: Meciul a fost întrerupt un minut din cauza fumigenelor aprinse de suporterii tricolorilor

Min 1: A început meciul

La meci asistă şi Liviu Antal, golgheterul campionatului Lituaniei.

Andrei Vochin a vorbit pentru Telekom Sport, cu o oră înaintea startului jocului de la Vilnius.

UPDATE 19:45 | Aşa cum Telekom Sport a anunţat în exclusivitate, Cosmin Contra va trimite în teren, la Vilnius, următorul prim 11:

Tătăruşanu - Manea, Tamaş, Săpunaru, Bancu - Anton, Răzvan Marin - Chipciu, Stanciu, Mitriţă - Ţucudean

UPDATE 13:00 | ”Tricolorii” s-au relaxat înainte de duelul cu Lituania. Săpunaru, Tamaş, Tănase, Marin şi Benzar, printre cei mai solicitaţi la poze.

Cu două puncte după primele două confruntări, tricolorii ştiu că nu-şi mai permit paşi greşiţi dacă vor să spere în continuare la prima poziţie, loc care le-ar asigura prezenţa în play-off-ul care asigură calificarea unei echipe la Euro 2020.

După 0-0 cu Muntenegru şi 2-2 cu Serbia, România se deplasează în Lituania pentru o confruntare cu o echipă care pe hârtie ne este net inferioară.

România şi Lituania s-au întâlnit de nouă ori după ce statul baltic şi-a câştigat indepenenţa în 1991. O singură dată nu ne-am impus în faţa lituanienilor. Dezastrul de la Cluj, din 2008, nu a fost însă uitat de nimeni.

România are 8 victorii din 9 jocuri disputate în faţa Lituaniei, în ultimii 18 ani. Şase partide au fost oficiale, iar trei amicale. Singura înfrângere a venit în toamna lui 2008, în preliminariile Cupei Mondiale din Africa de Sud. Tamaş era pe teren atunci.