România U21 - Ucraina U21 3-0. Mergem cu Olimpiu la Jocurile Olimpice! România a învins campioana mondiala de la U20 galerie foto

Echipa națională

România U21 a învins Ucraina U21, 3-0, în a doua etapă din grupa pentru calificarea la Campionatul European U21 din 2021.

Naţionala sub 21 de ani a obţinut primul succes din preliminariile pentru Euro 2021. Primă repriză a fost săracă în faze de poartă, iar Ucraina a ratat o mare ocazie, prin Topalov.

n actul secund, Vlad a fost spectator la bara lui Lednev. România s-a dezlănţuit în ultimul sfert de oră şi a marcat de trei ori. Moruţan a deschis scorul, din centrarea perfectă expediată de Boboc. Apoi, Mihăilă şi Petre au ratat, dar Popov şi-a introdus mingea în propria poartă. Debutantul Marius Marin a fost eliminat la numai un minut după ce a fost introdus pe teren. Eliminarea nu a mai contat. Adrian Petre a stabilit scorul final în prelungiri, România - Ucraina 3-0.

ROMÂNIA U21 - UCRAINA U21 3-0

ECHIPELE DE START:

ROMÂNIA U21: Andrei Vlad - Boboc, Paşcanu, Chindriş, Velisar - Băluţă, Moruţan, Oaidă - Man, Ganea, Drăguş
Rezerve: Aioani, Mihăilă, Petre, Ciobotariu, Marin, Olaru, Raţiu, Ciobanu, Neicuţescu
Antrenor: Mirel Rădoi

Ucraina U21: Bilyk - Popov, Cheberko, Bykov - Milovanov, Lednev, Chekh, Shaparenko, Dubinchak - Topalov, Rusyn
Rezerve: Kucheruk, Bondar, Smirniy, Kozhushko, Supriaha, Mudryk, Alibekov, Konoplia, Tsitaishvili
Antrenor: Ruslan Rotan

Min. 90+4: GOOOOL România! Adrian Petre a păcălit apărarea adversă şi a trimis mingea în poartă.

Min. 90: Partida a fost prelungită cu cel puţin patru minute.

Min. 85: Eliminare România! Marin a fost eliminat la doar câteva secunde după ce a fost introdus pe teren.

Min. 84: Încă o schimbare făcută de Rădoi. A ieşit Dennis Man, a intrat Marin.

Min. 80: GOOOOL România! Un jucător al Ucrainei a trimis mingea în poartă după o lovitură de cap a lui Adrian Petre.

La partida de la Ploieşti au asistat 5563 de suporteri.

Min. 76: Alte două schimbări făcute de Rădoi! Au intrat Darius Olaru şi Adrian Petre, au ieşit Moruţan şi Ganea.

Min. 75: GOOOOL ROMÂNIA! Olimpiu Moruţan a împins mingea în poartă după centrarea lui Radu Boboc.

Min. 63: Prima schimbare a lui Rădoi. Iese Drăguş, intră Mihăilă.

Min. 60: Ocazie Ucraina! Adversarii atacă tot mai mult. Shaparenko, cu Vlad ieşit din poartă, a trimis peste.

Min. 56: Ocazie Ucraina! Acelaşi Topalov, care a avut o şansă mare în prima repriză, putea să deschidă scorul, însă a trimis peste poartă.

Min. 52: Ocazie România! Bilyk a respins mingea în faţă, iar Oaidă a avut prezenţă de spirit, însă portarul din Ucraina a avut o intervenţie superbă.

Min. 49: Ocazie Ucraina! Lednev a executat o lovitură liberă aproape perfect. Mingea a ieşit din bară în aut de poartă.

S-a terminat prima repriză, fără nici măcar o secundă de prelungire.

Min. 32: Drăguş, dezamăgitor. Jucătorul de la Standard Liege a avut şansa să şuteze din marginea careului, dar a luftat.

Min. 30: Mirel Rădoi deja a trimis mai mulţi jucători să se încălzească pentru eventualele schimbări care vor veni în repriza secundă.

Min. 22: Ocazie Ucraina! Topalov a fost găsit liber în careul advers, dar lovitura de cap a vârfului a trecut pe lângă.

Min. 18: George Ganea îşi ia inima în dinţi şi încearcă şutul de la distanţă, dar nu este cadrat şi se duce pe lângă buturile vecinilor de la nord.

Min. 15: După un sfert de oră, România are o posesie uşor superioară şi, cel mai important, a ameninţat poarta adversă, faţă de Ucraina, care nu i-au pus probleme, până acum, lui Vlad.

A început meciul.

UPDATE 13:30 | Tricolorii U21 şi-au ales numerele cu care vor evolua în partida din această seară.

1.Andrei Vlad • 2. Radu Boboc • 4. Alex Paşcanu• 5. Tudor Băluţă • 6. Ricardo Grigore • 7. Valentin Mihăilă • 8. Dennis Man • 9. George Ganea • 10. Denis Drăguş • 11. Adrian Petre • 12. Marian Aioani • 13. Denis Ciobotariu • 14. Răzvan Oaidă • 15. Andrei Chindriş • 16. Marius Marin • 17. Darius Olaru • 18. Andrei Raţiu • 19. Mihai Velisar • 20. Andrei Ciobanu • 21. Mihai Neicuţescu • 22. Olimpiu Moruţan • 23. Cosmin Dur-Bozoancă

UPDATE 10:30 | La şedinţa tehnică din această dimineaţă s-au stabilit culorile în România şi Ucraina vor evolua în această seară. "Toţi în galben, noi în teren, voi în tribune! Hai, România!", scrie site-ul frf.ro.

Meciul de la Ploieşti, de pe arena "Ilie Oană" nu doar că va fi un al doilea test extrem de important pentru noua generaţie de la tineret pe care vrea să o construiască Mirel Rădoi, după meciul pierdut în prima etapă cu Danemarca, dar trebuie să reprezinte şi o revanşă pentru ce s-a întâmplat în urmă cu aproape doi ani între România U19 şi Ucraina U19.

Atunci, România avea şansa să se califice la Campionatul European sub 19 ani, iar meciul decisiv a fost cu Ucraina, chiar pe "ozn"-ul din Ploieşti. "Tricolorii" mici au condus, dar soarta meciului şi totodată a calificării s-a schimbat la golul marcat de Olimpiu Moruţan. Actualul fotbalist de la FCSB a marcat, dar şi-a scos tricoul în timp ce se bucura, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Ucraina a marcat de două ori, a câştigat meciul şi România nu s-a mai calificat la turneul final. Totodată, acea generaţie a Ucrainei a câştigat în vară Campionatul Mondial U20, iar acum au făcut pasul la sub 21 de ani. Moruţan a fost convocat la lot de Mirel Rădoi şi fără doar şi poate vrea să îşi ia revanşa.

La antrenamentul de marţi, Mirel Rădoi a avut pentru prima dată tot lotul la dispoziţie, după ce în cantonament au ajuns Marian Aioani (Chindia Târgovişte) şi Andrei Raţiu (Villarreal). După câteva exerciţii de încălzire sub comanda preparatorului fizic Horaţiu Baciu, Mirel Rădoi a lucrat cu elevii săi la tactica pentru meciul cu Ucraina.

"E momentul să arătăm că merităm să mergem la EURO 2021"

După parcursul extaordinar din vară, de la Campionatul European, tineretul a început actuala campania de calificare cu stângul, pierzând în Danemarca, scor 1-2. În finalul partidei, "tricolorii" puteau să obţină egalul, dar Florinel Coman, aflat acum la prima reprezentativă, a ratat o lovitură de pedeapsă.

”E momentul să arătăm că merităm să mergem la EURO 2021! Pentru noi pare că meciul cu Ucraina este unul capital. Avem de luat o revanşă şi cu Irlanda de Nord avem nevoie de o injecţie cu energie pozitivă. Ucraina e campioană mondială la U20, e o formaţie puternică, cu o atitudine agresivă, însă eu am încredere în băieţi”, a declarat Mirel Rădoi într-o conferinţă de presă.

Evoluţiile tricolorilor U21 la echipele de club, înainte să se prezinte la lotul naţional:

George Ganea  – titular, a bifat 55 de minute în meciul Viitorul – CFR Cluj 3-1
Adrian Petre – titular, a evoluat 66 de minute în partida Esbjerg – Sonderjyske 1-2
Denis Drăguş – nu a fost în lot la meciul Antwerp – Standard Liege

Lotul convocat de Mirel Rădoi pentru meciurile cu Ucraina şi Irlanda de Nord

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgovişte), Cosmin Dur-Bozoancă (Universitatea Cluj)

Fundaşi: Andrei Raţiu (Villarreal / Spania), Radu Boboc (Viitorul Constanţa), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Denis Ciobotariu, Ricardo Grigore (ambii Dinamo), Alexandru Paşcanu (CFR Cluj), Mihai Velisar (Gaz Metan Mediaş)

Mijlocaşi: Tudor Băluţă (Brighton / Anglia), Marius Marin (Pisa / Italia), Andrei Ciobanu (Viitorul Constanţa), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaş), Olimpiu Moruţan, Răzvan Oaidă, Dennis Man (toţi FCSB), Mihai Neicuţescu (Dinamo), Valentin Mihăilă (Universitatea Craiova)

Atacanţi: George Ganea (Viitorul Constanţa), Adrian Petre (Esbjerg / Danemarca), Denis Drăguş (Standard Liege / Belgia)

ECHIPA PROBABILĂ PENTRU MECIUL CU UCRAINA: Aioani - Raţiu, Ciobotariu, Paşcanu, Boboc - Băluţă, Moruţan, Oaidă - Man, Petre, Drăguş

Afla mai multe despre: romania u21danemarca u21