Veni, vidi şi... cam atât! Simona Halep, eliminată în turul 2 la Roma. Meci de coşmar cu Vondrousova! Halep, de nerecunoscut pe final

Simona Halep, locul 2 WTA, a fost învinsă de jucătoarea cehă Marketa Vondrousova, locul 44 mondial, miercuri, în turul doi la Roma. Este pentru a doua oară la rând când jucătoarea din Cehia o învinge pe Halep.

Simona Halep a câştigat în 30 de minute primul set al confruntării cu Vondrousova, dar apoi meciul s-a schimbat total. Halep a început să greşească din ce în ce mai mult, iar serviciul cehoaicei a funcţionat aproape la perfecţie.

Vondrousova s-a impus cu 7-5 în setul al doilea, iar partida a intrat în decisiv. Simona Halep a acuzat probleme medicale în debutul setului decisiv, iar fostul lider mondial a avut nevoie de îngrijiri medicale la bicepsul femural.

După pauză, Halep a început în forţă şi a câştigat un game la 0, dar Vondrousova a răspuns cu aceeaşi monedă. Momentul psihologic în decisiv s-a jucat în game-ul 7, atunci când Halep a ratat o minge de break, iar apoi a salvat alte patru mingi de game ale adversarei. În cele din urmă, cehoaica a câştigat şi a făcut 4-3, iar de acolo nu a mai cedat niciun game.

În faza următoare, Vondousova va evolua, tot joi, cu rusoiaca Daria Kasatkina (Rusia), locul 21 WTA.

Simona Halep, care a va primi 15.330 de euro după acest turneu, a jucat finala la ultimele două ediţii ale competiţiei de la Roma, pierzând de fiecare dată în faţa Elinei Svitolina din Ucraina.

LIVE TEXT | Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-2 / 5-7 / 3-6

3-6 | Game, set şi meci! Vondrousova câştigă, iar Simona Halep părăseşte turneul de la Roma.

3-5 | BREAK VONDROUSOVA! La prima şansă, cehoaica face 5-3 şi urmează să semenze pentru meci.

3-4 | Un game extrem de important! Halep a ratat o minge de break, iar apoi a salvat alte 4 mingi de game ale cehoaicei.

3-3 | Se păstrează echilibrul în setul decisiv.

2-3 | Vondrousova răspunde cu aceeaşi monedă. Un game excelent pe care şi cehoaica îl câştigă la 0.

2-2 | Halep revine după problemele medicale şi face un game perfect. Câştigă la 0.

Simona Halep a cerut intervenţia doctorului. În aceste momente, Halep este masată în zona bicepsului femural.

1-2 | Sportiva din Cehia rămâne la un nivel ridicat pe propriul serviciu, iar Simona încă nu găseşte răspuns.

1-1 | Simona Halep răspunde cu un game solid.

0-1 | Vondrousova începe bine setul decisiv şi îşi face serviciul.

AL DOILEA SET

5-7 | În urma unui ghem extrem de încrâncenat, Vondrousova face un nou break, câştigă setul şi duce meciul în decisiv.

5-6 | Voundsrouva nu se lasă mai prejos şi vrea cu orice preţ să ducă meciul în decisiv. Simona Halep serveşte pentru a rămâne în setul doi.

5-5 | Halep nu se lasă şi dovedeşte că este în continuare conectată la setul doi.

4-5 | Simona tot nu poate să treacă la conducere în setul doi. Vondrousova câştigă un nou ghem şi este aproape de a duce meciul în decisiv.

4-4 | Efectul antrenorului. Imediat după ce l-a chemat pe teren pe Daniel Dobre, Halep o egalează la patru.

3-4 | Jucătorea din Cehia nu se lasă şi câştigă pe propriul serviciu, moment în care Simona îl cheamă pe Daniel Dobre.

3-3 | Revenire de senzaţie a Simonei. Salvează trei mingi de break şi o egalează la trei pe cehoaică.

2-3 | Şi Halep reuşeşte break-ul şi nu o lasă Vondrousova să se desprindă.

1-3 Break point Vondrousova. Revenirea lui Halep a fost de scurtă durată, iar jucătoarea din Cehia pare că a intrat mai montată în setul al doilea.

1-2 | Simo îşi revine, în cele din urmă. Să sperăm că fostul lider mondial va continua în aceeaşi notă până la finalul setului şi se va califica în turul 3 la Roma.

0-2 | Ascensiunea lui Vondrousova continuă şi reuşeşte break-ul.

0-1 | Jucătoarea din Cehia începe la fel de bine şi setul doi.

PRIMUL SET

6-2 | Im-pe-ca-bil! După ce a fost condusă în startul meciului, Simo a reuşit să întoarcă soarta partidei în favoarea sa şi a câştigat primul set în 33 de minute.

5-2 | Fostul lider mondial face un nou break, încheiat cu o lovitură absolut senzaţională. Vondrouskova nu a avut nicio şansă, iar Simo serveşte pentru câştigarea primului set.

4-2 | Simona salvează două mingi de break, a câştigat probabil cel mai frumos punct al meciului de până acum şi a reuşit să facă 4-2.

3-2 | În sfârşit! Simo reuşeşte primul break al meciului şi conduce, în premieră.

2-2 | Halep câştigă rapid un ghem şi o egalează la doi pe adversara sa.

1-2 | Jucătoarea din Cehia câştigă şi ea pe propriul serviciu.

1-1 | Într-un ghem care a părut început prost de Simona, fostul lider mondial reuşeşte, în cele din urmă, să îşi facă serviciul.

0-1 | Voundrousova a început bine meciul şi şi-a făcut serviciul fără probleme.

UPDATE 12:58: Meciul Simonei Halep cu Marketa Vondrousova va începe, cel mai probabil, în jurul orei 14:00.

UPDATEProgramul s-a schimbat la Roma, din cauza ploii. Mihaela Buzărnescu şi Simona Halep îşi vor juca meciurile joi, cel mai probabil în jurul prânzului. În caz că se vor califica în turul trei, cele două vor juca două meciuri mâine.

UPDATE: Programul partidelor din ziua a patra a turneului WTA de la Roma a fost dat peste cap din cauza precipitaţiilor. Primele meciuri ar fi trebuit să înceapă la ora 12:00, iar partida Simonei în jurul orei 14:00. Meteorologii preconizează că va mai ploua cel puţin două ore la Roma, iar spre seară sunt aşteptate rafale sporadice.

Partida dintre Halep şi Vondrousova este a doua de pe arena Pietrangeli, după meciul dintre Johanna Konta şi Sloane Stephens, care începe la ora 12.00.

Dacă Halep a avut bye în runda inaugurală, Vondrousova a avut parte de un meci de două ore şi 35 de minute, în primul tur. Adversară i-a fost compatrioata Barbora Strycova, în faţa căreia a revenit după un prim set pierdut cu 6-1, câştigând următoarele două seturi, scor 6-4, 7-6 (4).

Simona Halep a mai întâlnit-o o singură dată până acum pe cehoaică şi a pierdut. S-a întâmplat chiar în acest an, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, atunci când jucătoarea în vârstă de doar 19 ani o învingea pe Simona Halep, scor 6-2, 3-6, 6-2.

Câştigătoarea acestei partide va juca în optimi contra învingătoarei dintre Daria Kasatkina şi Katerina Siniakova.

Afla mai multe despre: halep