VIDEO | Academica - CFR Cluj 1-2. Obiectiv îndeplinit! Petrescu şi-a menajat o parte dintre titulari, dar a câştigat trei puncte la Clinceni

CFR Cluj a tremurat pentru cele trei puncte puse în joc în prima etapă a Ligii 1. Academica a marcat din penalty imediat după pauză şi a obligat-o pe CFR să iasă din nou la joc. S-a terminat 2-1, după un gol frumos marcat de tânărul Petrila. Dan Petrescu şi-a menajat mai mulţi titulari

CFR Cluj a tremurat pentru victorie la Clinceni, în prima etapă a noului sezon. Startul a fost bun pentru echipa lui Dan Petrescu, iar Costache a deschis scorul din centrarea lui Deac. Imediat, clujenii îşi puteau majora diferenţa. Acelaşi Deac a centrat, dar Rondon şi Costache au trecut pe lângă minge în faţa porţii.

După pauză, Academica a revenit în joc. Boli a făcut fault în careu, iar Cebotaru a restabilit egalitatea de la punctul cu var. Salvarea CFR-ului a venit cu un sfert de oră înainte de final. Petrila a finalizat impecabil din pasa lui Chipciu. Echipa lui Ilie Poenaru putea păstra totuşi un punct la Clinceni. Chandarov a ratat incredibil, iar Academica - CFR s-a terminat 1-2.

LIVE VIDEO | Academica Clinceni - CFR Cluj 1-2  (Cebotaru 47 / Costache 15, Petrila 75)

• Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Pashov, Jutric, R. Nichita, M. Dobrescu - Fl. Achim, Ceboytaru, D. Ventura, Cr. Dumitru - J. Markovic, Al. Boiciuc
  • Rezerve: G. Ureche, Chandarov, G. Gliga, Fl. Sandu, M. Şerban, P. Pîrvulescu, Chunchucov, M. Vanghele
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Boli, Cestor, Camora - Itu, Bordeianu, Djokovic - Deac, Rondon, Costache
  • Rezerve: I. Rus, D. Ciobotariu, Butean, Hoban, Chipciu, Păun, Golofca, Petrila, Debeljuh

Min 86. Ocazie uriaşă Academica! Acţiune excelentă în flancul stâng, Chandarov rămâne aproape singur cu toată poarta în faţă, dar trage peste poartă.

Min 74. GOL CFR! Claudiu Petrila dă lovitura pentru campioana României! Recentrare perefctă pentru tânărul fotbalist clujean, care marchează cu latul, fără să ezite

Min 72. Hoban caută vinclul printr-o execuţie plasată. Mingea ocoleşte poarta lui Vâlceanu

Min 54. Centrare bună a lui Bordeianu, dar Cestor şi Rondon trec pe lângă minge

Min 47. GOL ACADEMICA! Eugeniu Cebotaru marchează din lovitură de la 11 metri

Min 46. Start furibund în repriza secundă. Academica obţine un penalty, după faultul lui Boli

Pauză la Clinceni. 1-0 pentru CFR Cluj, după reuşita lui Costache

CFR pare că şi-a atins obiectivul deja în acest meci, în timp ce Academica nu lasă impresia că poate mai mult

Min 20. Ocazie pentru formaţia lui Dan Petrescu! O nouă incursiune a lui Deac în flancul drept, centrare în faţa porţii, dar doi coechipieri trec pe lângă reluarea decisivă

Min 15. GOL CFR! Excelentă acţiune a lui Ciprian Deac, pătrundere în careu şi minge scoasă perfect pentru Valentin Costache, care marchează cu o execuţie simplă: 1-0 pentru campioana României

Min 12. Şut al lui Ciprian Deac din lovitură liberă, lateral dreapta, dar Vâlceanu este din nou atent.

Min 8. Reluare cu capul a lui Mario Rondon, portarul Vâlceanu reţine fără emoţii

Momentan, partida nu are ritm. Cele două formaţii par să se studieze în primele zece minute

Min. 1 A început partida.

Formaţia din Clinceni, antrenată de Ilie Poenaru, a fost una dintre revelaţiile anului 2020 în play-out şi a arătat că merită să joace în prima ligă, chiar dacă în iarnă era văzută ca una dintre principalele candidate la retrogradare. Tânărul antrenor nu se mulţumeşte doar cu salvarea, ci are un vis măreţ: intrarea în play-off.

Un meci cu CFR Cluj, campioana României, în orice formă ar fi ardeleni, este testul perfect pentru a vedea la ce nivel se află echipă, în special noile achiziţii. Pe lângă Cristian Dumitru de la FCSB, la Clinceni au mai ajuns Florin Gardoş, Alexandru Boiciuc (Karpaty Lvov), Georgi Pashov (Zhetysu), Mladen Jutric (Doxa) şi Amir Bilali (FK Partizani).

CFR, în schimb, a debutat deja în noul sezon, în victoria, 2-0, cu FC Floriana, în turul 1 preliminar din UEFA Champions League. A fost un meci greu pentru campioana României, aşa cum a anunţat Dan Petrescu dinaintea partidei. Cum CFR joacă la mijlocul săptămânii cu Dinamo Zagreb în Champions League, eşte de aşteptat ca Petrescu să mizeze în întâlnirea de duminică după-amiază pe mai multe rezerve.

Afla mai multe despre: cfr clujclinceniliga 1