VIDEO | Ce nebunie de meci! În minutul 71, Botoşani conducea cu 3-1, dar Academica Clinceni a produs minunea. Cum s-a terminat partida

Academica Clinceni a primit vizita lui FC Botoşani în a opta etapă a play-off-ului Ligii 1. Partida s-a încheiat cu scorul de 4-3, după ce moldovenii au conduşi cu 3-1 până în minutul 70.

VIDEO | Academica Clinceni - FC Botoşani 4-3 (Chandarov 22, Markovic 70, 86, Chunchukov76 - Achim 6 autogol, Ongenda 16, Papa 45)

• Clinceni: A. Ureche - F. Achim, Bilali, F. Gardoş, Pîrvulescu - Cebotaru, Cascini - A. Popa, Chandarov, Cordea - R. Rusescu
  • Rezerve: Vâlceanu, Pashov, Moulin, C. Tănase, Markovic, Ventura, Chunchukov, M. Dobrescu, Patriche
  • Botoşani: Hankic - Patache, Chindriş, Meleke, A. Şeroni - E. Florescu, Rodriguez, E. Papa - Ongenda, D. Croitoru, Al Mawas
  • Rezerve: E. Pap, Racovitan, Plămadă, Holzmann, Târşă, Ashkovski, S. Camara, M. Roman, Tîrcoveanu

Min 90. S-a încheiat partida.

Min 86. Goool Clinceni!! Markovic îşi completează dubla şi întoarcerea incredibilă de scor.

Min 80. Roman ajunge într-o poziţie bună şi trimite un şut, dar încercarea sa trece peste.

Min 76. Goool Clinceni!!! Nou intratul Chunchukov restabileşte egalitatea cu o lovitură de cap.

Min 71. Goool Cinceni!!! Markovic reduce din diferenţă, după o preluare de clasă în careul advers.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. S-a încheiat prima repriză.

Min 45. Goool Botoşani!! O centrare minunată din corner îl găseşte pe Papa, care trimite în poartă după ieşirea eronată a lui Ureche.

Min 32. Al Mawas trimite un şut bun din lovitură liberă, dar încercarea sa trece pe lângă.

Min 22. Goool Clinceni!! Chandarov marchează cu o scăriţă magnifică.

Min 16. Gooool Botoşani!! Ongenda dublează avantajul moldovenilor, după ce îl driblează cu prea multă uşurinţă pe Gardoş

Min 6. Gooool Botoşani!!! Achim reuşeşte să deschidă scorul un autogol penibil.

Min 1. A început partida.

Ultimele două clasate din play-off se vor duela vineri după-amiaza, în antepenultima etapă a Ligii 1. Botoşani va face deplasarea la Clinceni, după ce, în tur, echipa lui Croitoru se impusese cu scorul de 2-1, acasă.

Cele două formaţii sunt despărţite de cinci puncte, moldovenii aflându-se la încă cinci puncte de echipa din faţa lor, Sepsi. Astfel, partida dintre cele două nu are vreo miză reală, pentru că niciunul dintre locurile cinci sau şase nu oferă un loc în cupele europene.

Însă, cele două se vor lupta pentru a obţine poziţia a cincea, deoarcece aceasta oferă un bonus competiţional mai consistent decât locul al şaselea.

Afla mai multe despre: play-off liga 1academica clincenifc botoşaniclinceni botoşani