VIDEO | Avem tabloul complet al sferturilor de finală din Cupa României. Când va avea loc următoarea fază a competiţiei

Cupa României

S-a încheiat faza optimilor de finală din Cupa României. Petrolul, Dinamo, Academica Clinceni, FCSB, Poli Iaşi, FC Hermannstadt, Sepsi şi U Craiova sunt echipele calificate în sferturi.

Avem tabloul complet al echipelor calificate în sferturile de finală ale Cupei României. După ce Viitorul a ieşit în şaisprezecimi, finalista de anul trecut, Astra a părăsit şi ea competiţia. FCSB, Dinamo şi Universitatea Craiova sunt numele grele rămase în Cupă. Competiţia ia vacanţă până în primăvară. Sferturile se joacă în perioada 3-5 martie.

VIDEO | Sepsi - Astra 4-1 (I. Fulop 2, Karanovic 29, 57, Konongo 49 / Biceanu 16, Begue 62)

Sepsi: Niczulyi - Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo -  Fulop (Vaşvari 85), Velev, Flores - Gal-Andrezly, Karanovic, Ştefănescu
Rezerve: Fejer, Vaşvari, Safranko, Carnat, Florin, Deaconu, Salli
Antrenor: Laszlo Csaba

Astra: Lazar - Bruno, Graovac, Dandea, Dima, - Tamaş, Biceanu -  Stahl (Budescu 56), Răduţ, Matei (Begue 56) - Tounkara (Alibec 56)
Rezerve: Kitanov, Simion, Alibec, Ajayi, Graur, Budescu, Begue
Antrenor: Bogdan Andone

Final.

Min. 76: Bară şi pentru Sepsi: Marius Ştefănescu trimite în transversală.

Min. 70: Bară Astra! Safranko deviază greşit, spre propria poartă, mingea trimisă din corner de Budescu, iar balonul loveşte bara din stânga porţii lui Niczulyi.

Min. 62: GOOOL Astra! Begue reduce din diferenţă, după o acţiune la care au participat şi ceilalţi doi jucători trimişi în teren de Bogdan Andone. Alibec a trimis o pasă filtrantă pentru Budescu, care a driblat portarul şi i-a întors perfect lui Begue, iar francezul a îndeplinit o simplă formalitate.

Min. 57: GOOOL Sepsi! Karanovic reuşeşte dubla şi duce scorul la 4-1, cu o lovitură de cap imparabilă.

Min. 56: Trei schimbări la Astra: intră Budescu, Alibec şi Begue, ies Stahl, Tounkara şi Matei.

Min. 49: GOOOL Sepsi! Konongo înscrie printre picioarele lui Lazar şi duce scorul la 3-1, după o pasă primită de la Istvan Fulop.

Pauză la Sfântu Gheorghe.

Min. 29: GOOOL Sepsi! Gazdele preiau din nou conducerea pe tabelă, prin golul înscris de Karanovic.

Min. 16: GOOOL Astra! Biceanu restabileşte egalitatea.

Min. 2: GOOOL Sepsi! Istvan Fulop deschide scorul.

Min. 1: A început meciul!

Foresta Suceava - Dinamo Bucureşti 0-4 (R. Grigore 9', Perovic 62', Moldoveanu 70', Perovic 87')

Foresta Suceava: Ailenei – Sumanariu, Celeadnic, Mateciuc, D. Drugă – Rigoni, Vl. Stănescu – Cerlincă, Căinari, Rob. Martin – Al. Marin; Rezerve: Cărbune – O. Onofraş, Avrămia, June, Pipoş, Grumezescu, Hagiu

Dinamo: Straton - Moura, Puljic, Klimavicius, Corbu - Filip, Nistor, R. Grigore - Brito, Moldoveanu - Popa; Rezerve: Piscitelli, Ciobotariu, Popescu, Sorescu, Răuţă, Mrzljak, Perovic

Dinamo a făcut show la Suceava, în optimile de finală ale Cupei României. Emoţiile nu au lipsit în startul meciului cu Foresta.  Echipa de liga a treia putea deschide scorul în minutul 9, dar Nistor a salvat de pe linia porţii. Pe contraatac, Ricardo Grigore a dat lovitura cu un voleu de senzaţie. Foresta putea reveni imediat în meci, dar Straton a avut un reflex de zile mari în faţa lui Martin. Dinamo putea intra la cabine cu avans de două goluri, dar Grigore şi Moldoveanu au ratat incredibil din faţa porţii.

După pauză, câinii s-au dezlănţuit. Perovic a marcat din nou, după ce a făcut-o şi la finalul săptămânii în faţa Viitorului. Apoi Moldoveanu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Scorul final, 4-0, l-a stabilit acelaşi Perovic, care a ajuns la trei goluri marcate în primele sale două meciuri pentru Dinamo.

Sănătatea Cluj - Petrolul Ploieşti 0-7 (Hamza 16', Gavrilă 22', 44', 62', Marinescu 78', Blănaru 79')

ECHIPELE DE START

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu - C. Paul, Matei, Rada, Mic - Neamţ, Ciupe, Rus, Roman - Ceaca, Ţîrlea; Rezerve: Dragomir, Mar, Tilincă, Gaşpar, Lupu, Bucur, C. Creţ

Petrolul: Avram - Bărboianu, Olariu, Manolache, Ticu - Saim Tudor, Cioinac, Meza Colli, Gavrilă - Arnăutu, Hamza; Rezerve: C. Lungu, Mihăescu, Marinescu, D. Enache, Blănaru, Munteanu, I. Stoica

Petrolul s-a distrat cu cea mai surprinzătoare apariţie din optimile Cupei României, Sănătatea Cluj. Lupii au muşcat de trei ori în primele 45 de minute. Hamza a marcat pentru a doua oară de la revenirea la Ploieşti. Apoi, şi-a început recitalul Gavrilă, care a reuşit împotriva Clujenilor primul său hattrick din carieră. Până la această triplă, mijlocaşul marcase doar două goluri în întreg sezonul.

Ploieştenii nu au oprit raidurile nici la 4 la 0. După ce a pasat decisiv la una dintre reuşitele lui Gavrilă, Hamza a mai reuşit două assisturi. Toată lumea a vrut să marcheze, iar tunisianul i-a servit excelent pe Marinescu şi pe Blănaru. Arnăutu a închis tabela, iar Sănătatea Cluj - Petrolul s+a încheiat 0 la 7.

FINAL

Min. 84 - GOOOOOOOL Petrolul!

Min. 79 - GOOOOOOOL Petrolul! Blănaru profită de o gafă în defensiva clujenilor şi marchează nestingherit cu capul

Min. 78 - GOOOOOOOL Petrolul! Marinescu marchează şi el

UPDATE - Gavrilă a reuşit primul său hattrick din carieră, ba mai mult, a marcat în această seară mai multe goluri decât în întreg sezonul (două până la acest meci)

Min. 62 - GOOOOOOOL Petrolul! Gavrilă mai punctează o dată după o gafă a portarului Lăzăreanu

PAUZĂ

Min. 44 - GOOOOOOOL Petrolul! Gavrilă punctează din nou

Min. 22 - GOOOOOOOL Petrolul! Gavrilă plasează perfect mingea cu capul îşi trece numele pe lista marcatorilor

Min. 16 - GOOOOOOOL Petrolul! Hamza deschide scorul de lângă doi adversari

Academica Clinceni - FC Botoşani 2-0 (Patriche 34', Nsiah 84')

Academica Clinceni: Santos - Achim, Chatziterzoglu, Patriche, Dobrescu - Şut, Cebotaru - Buziuc, Merloi, Dumitru - Vojtus; Rezerve: Ureche, Popescu, Nsiah, Matei, R. Ion, B. Ilie, L. Buş

FC Botoşani: Hankic - Patache, Chindriş, Kolesovs, Holzmann - Rodriguez, Bautista - Askovski, Ebenhofer, Keyta - Andronic; Rezerve: Brînză, A. George, Florescu, Mendoza, Moescu, Ofosu, Pierce

Academica Clinceni s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei. Patache a deschis scorul în meciul cu FC Botoşani după 34 de minute.

Într-un meci în care moldovenii nu au avut niciun şut pe poartă, Academica a mai înscris o dată spre finalul partidei. Nsiah a profitat de eroarea lui Holzmann şi a stabilit scorul final. 2-0 pentru echipa lui Ilie Poenaru.

FINAL

Min. 84 - GOOOOOOOL Academinca Clinceni! Nsiah profită de o greşeală făcut de Holzmann şi îl învinge pe Hankic

Min. 34 - GOOOOOOOL Academica Clinceni! Patriche deschide scorul pentru ilfoveni

Min. 10 - Ocazie mare ratată de Academica Clinceni. Lovitura de cap a lui Vojtus trece puţin peste poarta lui Hankic

Afla mai multe despre: botosaniacademica clinceniliga 1