VIDEO FCSB - UTA 3-0. Echipa lui Toni Petrea a făcut spectacol în ultimul sfert de oră al meciului. Florinel Coman a revenit pe teren şi a marcat

FCSB a trecut de UTA, scor 3-0. Dennis Man din penalty, Florinel Coman şi Darius Olaru au marcat golurile roş-albaştrilor

FCSB s-a chinuit cu UTA aproape 75 de minute, dar a reuşit să bifeze a şaptea victorie consecutivă din Liga I. Cea mai mare ocazie a roş-albaştrilor din prima repriză i-a aparţinut lui Moruţan. Mijlocaşul a nimerit transversala, din lovitură liberă. Bara s-a opus şi la cealaltă poartă. Vlad i-a făcut un cadou lui Hora, dar atacantul a avut ghinion. Misiunea echipei lui Toni Petrea a fost uşurată din minutul 58, când Neluţ Roşu a primit al doilea galben şi a fost eliminat. FCSb a început să domine din ce în ce mai mult, însă Iacob a prins o zi mare. Goalkeeperul arădenilor a fost senzaţional la şuturile expediate de Popescu şi de Olaru. Puştiul Octavian Popescu a scos din nou o lovitură de la 11 metri, la fel ca în partida de la Mediaş. Man a înscris împotriva echipei care l-a format şi a dezmorţit jocul. Roş-albaştrii s-au dezlănţuit în finalul partidei. FLorinel Coman a revenit cu gol, după trei luni de absenţă. Olaru a închis tabela la 3 la 0, cu o superbă lovitură de cap.

FCSB - UTA 3-0 (D. Man 76-pen, Coman 90, Olaru 92)

• FCSB: Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - Simion, Olaru, Oct. Popescu - Man, Tănase, Moruţan
  • Rezerve: Straton, Briceag, Coman, Vînă, Buziuc, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Şut
  • UTA: Fl. Iacob - Tomozei, Benga, Erico Da Silva, Roumpoulakou - Miculescu, N. Roşu, Al. Albu, D. Rusu - Vl. Morar, I. Hora
  • Rezerve: D. Balauru - Fl. Ilie, Bustea, Oc. Ursu, Melinte, Isac, Tescan, Buhăcianu, C. Rus

Min 92. GOOOL FCSB! Darius Olaru marchează cu capul dintr-o centrare perfectă a lui Ov. Popescu

Min 90. GOOOL FCSB! Florinel Coman marchează la revenirea pe gazon. Finalizare superbă pentru perla roş-albaştrilor

Min 76. GOOOOOL FCSB! Dennis Man transformă lovitura de pedeapsă. Atacantul FCSB-ului nu sărbătoreşte golul marcat împotriva formaţiei la care a crescut

Min 75. Penalty pentru FCSB! Octavian Popescu scoate din nou penalty, după un contact cu Erico da Silva.

Min 70. Florinel Coman este aproape de gol la chiar prima atingere de balon. Şutul său loveşte plasa laterală

Min 66. Florinel Coman revine pe teren! Starul FCSB-ului intră în locul lui Buziuc

Min 60. Şut excelent al lui Octavian Popescu, dar portarul Iacob intervine şi respinge

Min 58. Eliminare la formaţia oaspete. Neluţ Roşu primeşte al doilea galben şi este trimis la cabine

Min 56. Ocazie imensă pentru FCSB! Olaru găseşte o pasă filtrantă excelentă pentru Man, acesta pătrunde, dar şutul său este bloca in extremis

Min 46. Schimbări în ambele tabere. Perianu a intrat la FCSB în locul lui Simion. Arădenii apelează la Buhăcianu, care intră în locul decarului, Miculescu

Min 45. Moruţan!! Foarte aproape de deschderea scorului mijlocaşul roş-albaştrilor, după o minge excelent recentrată de Buziuc

Min 42. Panţîru este avertizat cu un cartonaş galben pentru o simulare. El va rata derby-ul cu CFR Cluj din etapa viitoare

Min 32. Schimbare la FCSB! Florin Tănase este înlocuit de Buziuc

Min 30. Bară pentru oaspeţi! Vlad degajează greşit, mingea ajunge la Ioan Hora care cu un şut plasat loveşte bara.

Min 21. Acţiune în flancul drept a roş-albaştrilor, Creţu centrează periculos, iar mingea deviată de Erico, ajunge în braţele sigure ale portarului Iacob

Min 12. Octavian Popescu obţine o lovitură liberă la marginea careului de 16 metri. De aici se naşte prima mare ocazie a gazdelor. Lovitura lui Moruţan este perfectă, Iacob este învinsă, dar bara o salvează pe UTA

Min 1. A început partida de pe Arena Naţională. Cătălin Popa arbitrează meciul dintre FCSB şi UTA

Ne pregătim de meci. Cele două formaţii au ieşit la încălzire

FCSB dă piept cu una dintre revelaţiile sezonului din Liga 1, UTA. Partida se joacă sâmbătă, de la ora 21:30, în cadrul etapei a XII-a a Ligii 1. Meciul va fi transmis în direct de Telekom Sport.

“UTA este o echipă bine organizată, destul de omogenă, care pune probleme şi pe contraatac. Noi trebuie să fim foarte atenţi la lucrurile astea şi cred că avem toate argumentele ca mâine să facem un meci bun şi să câştigăm. Dennis Man, Florin Tănase şi Darius Olaru au urmat programul de recuperare, au revenit la antrenamentele echipei de două zile, avem şi azi antrenament, vom vedea până mâine la ora jocului pe cine vom putea miza din primul minut. Sper să pot să mizez pe toţi”, a afirmat tehnicianul FCSB-ului, Anton Petrea.

UTA ocupă locul 6 în clasament, în ciuda faptului că este o formaţie nou promovată. FCSB este lider cu 27 de puncte şi pare principala favorită la titlu în acest sezon. Echipa lui Petrea are 31 de goluri marcate în primele 11 jocuri ale sezonului, dar în faţa sa se va afla sâmbătă, o echipă care primeşte foarte greu gol. UTA a încasat 11 goluri în primele 11 meciuri, iar în deplasare este neînvinsă în actuala stagiune

Afla mai multe despre: fcsb-uta