REZUMATE VIDEO | Seară nebună în Europa League. Goluri multe şi calificări dramatice. AICI sunt toate fazele. Tragerea la sorţi a sferturilor este astăzi, la Telekom Sport

UEFA Europa League

Astăzi are loc tragerea la sorţi pentru sferturile şi pentru semifinalele Europa League. Puteţi urmări în direct tragerea pe Telekom Sport 1, dar şi pe site-ul www.telekomsport.ro, de la ora 14:00.

Eintracht Frankfurt (Germania), Chelsea (Anglia), Arsenal (Anglia), Napoli (Italia), Valencia (Spania), Villarreal (Spania), Benfica (Portugalia) şi Slavia Praga (Cehia) sunt cele opt echipe calificate în sferturile de finală ale Europa League.

Cum se va efectua tragerea la sorţi

Imediat după aflarea celor patru meciuri din sferturile de finală, va începe şi tragerea la sorţi a semifinalelor, la fel ca-n Liga Campionilor. Astfel, echipele îşi vor cunoaşte drumul spre marea finală de la Baku.

• Eintracht Frankfurt: Trapp - da Costa, Hasebe, Hinteregger, N'Dicka - Gacinovic, Rode, Willems, Kostic - Haller, Jovic

Min. 5 - GOOOOOOOOOL Eintracht Frankfrt! Jovic deschide scorul pentru nemţi cu o execuţie superbă

Arsenal - Rennes 3-0
Au marcat: Aubameyang '5, '72, Maitland-Niles '15

• Arsenal: Cech - Mustafi, Koscielny, Monreal, Kolasinac - Ramsey, Xhaka - Maitland-Niles, Ozil, Aubameyang - Lacazette
  • Rennes: Koubek - Traore, Da Silva, Mexer, Bensebaini - Bourigeaud, Andre, Grenire, Sarr - Ben Arfa, Niang

Min. 72 - GOOOOOOOL Arsenal! Aubameyang reuşeşte "dubla" din centrarea lui Kolasinac

Min. 15 - GOOOOOOOL Arsenal! "Tunarii" au întors deja scorul din tur, iar acum sunt calificaţi în sferturile de finală

Min. 5- GOOOOOOOOL Arsenal! Aubameyang deschide scorul pentru echipa lui Emery, iar "tunarii" pot aborda acum liniştiţi meciul. Mai au nevoie de un gol pentru calificare

Slavia Praga - Sevilla 4-3
Au marcat: Ngadeu '15, Soucek '47 (penalty), van Buren '102, Kjaer (autogol) '119 / Ben Yedder '44 (penalty), El Haddadi '54, Vazquez '98

• Slavia Praga: Kolar - Kudela, Ngadeu, Deli, Boril - Soucek, Kral - Masopust, Traore, Stoch - Skoda
  • Sevilla: Vaclik - Carrico, Kjaer, Gomez - Navas, Sarabia, Mesa, Banega, Promes - El Haddadi, Ben Yedder

Min. 119 - GOOOOOOL Slavia Praga! Nebunie în Cehia. Gazdele dau lovitura în penultimul minut al prelungirilor, după autogolul lui Kjaer

Min. 102 - GOOOOOOL Slavia Praga! Gazdele egalează rapid prin van Buren

Min. 98 - GOOOOOOOL Sevilla! Vazquez marchează pentru andaluzi

Min. 54 - GOOOOOOOL Sevilla! El Haddadi egalează cu o execuţie superbă din afara careului

Min. 47 - GOOOOOOOL Slavia Praga! Soucek le readuce pe gazde în avantaj

Min. 44 - GOOOOOOOL Sevilla! Ben Yedder transformă fără emoţii penalty-ul scos de Promes

Min. 15 - GOOOOOOOL Slavia Praga! Fostul jucător al celor de la FC Botoşani, Ngadeu, deschide scorul

Villarreal - Zenit 2-1
Au marcat: Gerard '29, Bacca '47 / Ivanovic '90+1

• Villarreal: Fernandez - Mario Gaspar, Alvaro, Ruiz, Costa - Mori - Caseres, Iborra, Fornals - Bacca, Moreno
  • Zenit: Lunev - Smolnikov, Ivanovic, Mammana, Rakitsky - Hernani, Barrios, Ozdoev - Shatov, Azmoun, Driussi

Min. 90+1 - GOOOOOL Zenit! Ivanovic marchează golul de onoare pentru ruşi

Min. 47 - GOOOOOOOL Villarreal! Bacca marcheaza pentru 2-0, după o centrare perfectă a lui Gerard Moreno

Min. 29 - GOOOOOOOL Villarreal! Gerard deschide scorul cu o execuţie superbă din afara careului

Benfica - Dinamo Zagreb 3-0
Au marcat: Jonas '71, Ferro '94. Grimaldo '105

• Benfica: Vlachodimos - Almeida, Dias, Ferro, Ribeiro - Pizzi, Fejsa, Gabriel, Zivkovic - Jota, Silva
  • Dinamo Zagreb: Livakovic - Stojanovic, Theophile-Catheri, Dilaver, Rrahmani - Gojak, Moro, Olmo - Kradzior, Petkovic, Orsic

Min. 105 - GOOOOOOOL Benfica! Grimaldo marchează unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii de Europa League

Min. 94 - GOOOOOOOOL Benfica! Ferro marchează pentru 2-0

Min. 71 - GOOOOOOOOL Benfica! Lusitanii egalează situaţia la general prin reuşita lui Jonas

Dinamo Kiev - Chelsea 0-5
A marcat: Giroud '5 '33 '60, Alonso 45, Hudson-Odoi '77

Chelsea: Kepa - Zappacosta, Christensen, Rudiger, Alonso - Kovacic, Kante, Loftus Cheek, Hudson Odoi, Willian - Giroud

Dinamo Kiev: Boyko - Kedziora, Burda, Shabanov, Mykolenko - Shepeliev, Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskiy - Tsygankov, Rusyn

Min 77: GOOOOOL Chelsea! Hudson-Odoi marchează şi el pentru o seară aproape perfectă pentru tânărul jucător al londonezilor

Min 60: GOOOOL Chelsea! Giroud îşi continuă seara de excepţie şi face hattrick-ul

Min 45: GOOOOL Chelsea! Hudson Odoi reuşeşte o nouă acţiune excelentă, centrează în faţa porţii, iar Marcos Alonso îşi trece numele pe lista marcatorilor. Londonezii defilează în drumul spre sferturi

► Giroud a reuşit 8 goluri în ultimele sale 7 meciuri în Uefa Europa League. Niciun alt jucător nu a reuşit această performanţă în competiţie în acest sezon

Min 33: GOOOOOL Chelsea! Acelaşi Olivier Giroud marchează pentru 2-0. De această dată a beneficiat de un assist extraordinar de la Alonso

Min 21: Dinamo Kiev marchează, dar golul este anulat pentru offside

Min 11: Ruben Loftus Cheek este aproape de al doilea gol al oaspeţilor

Min. 5 - GOOOOOOOOOL Chelsea! Giroud deschide repede scorul pentru echipa lui Sarri.

Maurizio Sarri nu mai are nicio şansă la campionat şi a fost eliminat din ambele cupe interne, astfel că singura şansa a manager-ului italian de a mai câştiga un trofeu în primul sezon pe banca lui Chelsea rămâne Europa League. Londonezii sunt cu un pas în sferturile de finală, după ce au câştigat meciul tur cu 3-0, astfel că returul din Ucraina poate fi tratat mai relaxat.

Salzburg - Napoli 3-1
A marcat: Dabbur '25 Gulbrandsen '62, Leitgeb 90+2 / Milik '14

Salzburg: Salzburg: Walke - Lainer, Ramalho, Onguene, Ulmer - Mwepu, Samasselu, Wolf, Szoboslai - Minamino - Dabbur

Napoli: Meret - Hysaj, Chiricheş, Luperto, Mario Rui - Zielinski, Allan, Fabian - Callejon, Insigne, Milik

Min 90+2: Leitgeb marchează pentru Salzburg, dar prea târziu pentru speranţele gazdelor.

Min 77: Vlad Chiricheş părăseşte terenul de joc accidentat

Min 62: GOOOOL Salzburg! Gulbrandsen marchează pentru echipa gazdă. Scorul este 2-1 pentru Salzburg

Min 28: Bară Napoli! Fabian Ruiz are ghinion. Napoli putea trece din nou în avantaj, la trei minute după golul egalizator reuşit de Dabbur

Min 25: Goooool pentru Salzburg! Munas Dabbur este cel care restabileşte egalitatea. Chiricheş a fost depăşit uşor

Min 18: Gooool Napoli! Arkadiusz Milik deschide scorul pentru echipa lui Ancelotti. Finalizare de mare atacant a vârfului polonez

În aceeaşi situaţie se află şi fosta echipă a lui Sarri. Napoli s-a impus la scor de neprezentare pe San Paolo, dar returul nu este chiar "floare la ureche". Italienii se deplasează în Austria fără trei fundaşi centrali. Dacă situaţia lui Raul Albiol, accidentat, era cunoscută de mult timp, Napoli i-a pierdut în tur pe Koulibaly şi Maksimovic, ambii suspendaţi, astfel că joi, mai mult ca sigur, căpitanul echipei naţionale, Vlad Chiricheş, va fi titular.

Krasnodar - Valencia 1-1

A marcat: Suleymanov 85 / Guedes 90+3

Krasnodar: Safonov - Petrov, Uros Spajic, Jon Fjoluson, Cristian Ramirez - Olsson, Gazinsky, Pereyra - Wanderson, Ari, Claesson

Valencia: Neto - Wass, Paulista, Diakhaby, Gaya - Soler, Coquelin, Kondogbia, Cheryshev - Sobrino, Santi Mina

Spaniolii au câştigat meciul din tur, dar rezultatul nu le permite o abordare mai superficială în Rusia. Krasnodar, chiar dacă a pierdut, datorită golului marcat în deplasare, au nevoie de o victorie cu 1-0 pentru a îşi asigura calificarea în sferturile de finală.

Min 90+3: GOOOOOOL Valencia!!!! Calificare dramatică pentru levantini. Egalează in extremis, Gonzalo Guedes

Min 85: GOOOOOL Krasnodar!!! Execuţie magnifică a lui Suleymanov şi Valencia este eliminată la acest scor

Min 62: Ocazie mare şi pentru Krasnodar. Pereyra putea reaprinde speranţele ruşilor

Min 32: Valencia trece pe lângă deschiderea scorului. Elevii lui Marcelino puteau lua o opţiune serioasă la calificare. Cheryshev este cel care trimite un şut centrare, Carlos Soler apare la întâlnirea cu balonul, dar şutul său este blocat

LIVE VIDEO | Inter - Eintracht Frankfurt, joi, 22:00, Telekom Sport 1

• Inter: Handanovic - D`Ambrosio - de Vrij, Skriniar, Soares - Candreva, Vecino, Borja Valero - Politano, Keita, Perisic
  • Eintracht Frankfurt: Trapp - da Costa, Hasebe, Hinteregger, N'Dicka - Gacinovic, Rode, Willems, Kostic - Haller, Jovic

Nemţii au reuşit un rezultat de egalitate, nesperat, fără gol primit pe teren propriu, astfel că Inter are o singură opţiunea, aceea de a câştiga. Doar că pentru Luciano Spalletti, viaţa nu este atât de uşoară. Nerazzurri au disponibili doar 11 jucători din echipa mare pentru returul cu Eintracht, astfel că restul jucătorilor vor fi luaţi de la Primavera. În plus, pentru Inter, în weekend, urmează Derby della Madonnina cu rivala AC Milan. Spre avantajul nemţilor, 13.500 de fani ai lui Frankfurt vor fi prezenţi pe San Siro.

LIVE VIDEO | Arsenal - Rennes, joi, 22:00, Telekom Sport 2

• Arsenal: Cech - Mustafi, Koscielny, Monreal, Kolasinac - Ramsey, Xhaka - Maitland-Niles, Ozil, Aubameyang - Lacazette
  • Rennes: Koubek - Traore, Da Silva, Mexer, Bensebaini - Bourigeaud, Andre, Grenire, Sarr - Ben Arfa, Niang

Una dintre cele mai dezechilibrate "duble", pe hârtie, era cea dintre Rennes şi Arsenal. Situaţia de pe teren a stat invers, pentru că gazdele au reuşit o victorie uriaşă, cu 3-1, pe Roazhon Park, într-o partidă în care "tunarii" au reproşat mai multe erori de arbitraj.

LIVE VIDEO | Slavia Praga - Sevilla, joi, 22:00, Telekom Sport 3

• Slavia Praga: Kolar - Kudela, Ngadeu, Deli, Boril - Soucek, Kral - Masopust, Traore, Stoch - Skoda
  • Sevilla: Vaclik - Carrico, Kjaer, Gomez - Navas, Sarabia, Mesa, Banega, Promes - El Haddadi, Ben Yedder

Un alt rezultat mare din Europa League este egalul reuşit, 2-2, de Slavia Praga pe terenul celor de la Sevilla, care, teoretic, le acordă prima şansă în ecuaţia calificării. În tur, Alexandru Băluţă a fost lăsat în afara lotului, astfel că este improbabil să îl vedem pe român, joi, pe teren.

LIVE VIDEO | Villarreal - Zenit, joi, 22:00, Telekom Sport 4

Forma lui Villarreal din acest sezon este un paradox. "Submarinul galben", chiar dacă în ultima etapă a izbutit o victoriei, a fost constant în zona de jos a clasamentului din LaLiga, dar parcursul lor din Europa League a fost aproape fără cusur. Cu 3-1 au câştigat spaniolii în Rusia şi au şanse mari de a ajunge în sferturile de finală ale competiţiei.

Afla mai multe despre: europa league