VIDEO | Ajax - Juventus 1-1. Cristiano Ronaldo a revenit cu gol, dar Neres i-a stricat bucuria. Calificarea se decide la Torino

Ajax Amsterdam a remizat, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1, împotriva echipei Juventus Torino, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, într-un meci transmis în direct la Telekom Sport 2.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul fix înainte de pauză, cu o lovitură de cap din plonjon, dar David Neres a restabilit egalitatea în secunda 30 a părţii secunde.

Cu Ronaldo revenit în primul 11, Juventus nu a reuşit să câştige la Amsterdam, contra lui Ajax. Gazdele au început în forţă. Mai întâi, Szczesny s-a remarcat la şutul lui Zyech. Campioana Italiei a scăpat apoi de gol şi la ocazia lui Van de Beek.

Absent din joc timp de o repriză, Cristiano Ronaldo a ieşit la rampă cu câteva secunde înaintea pauzei. Lusitanul a marcat al optulea său gol în confruntările cu Ajax. Echipa lui Erik ten Hag a început, însă, perfect actul secund şi după doar 30 de secunde a restabilit egalitatea. Neres a profitat de greşeala lui Cancelo şi a marcat spre bucuria celor 50.000 de spectatori.

Finalul s-a jucat pe contre. Rezerva Ekelenkamp putea da lovitura, dar Szczesny s-a opus. În schimb, pe Onana l-a salvat bara în faţa lui Douglas Costa, iar Juventus - Ajax s-a încheiat 1-1.

Meciul retur se va disputa marţi, 16 aprilie, de la 22:00, la Torino. Câştigătoarea acestei duble va înfrunta în semifinale învingătoarea dintre Tottenham Hotspur şi Manchester City, în tur 1-0.

Ajax - Juventus 1-1 (Neres 46/Cristiano Ronaldo 45)

• Ajax: Onana - Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico - Van de Beek, Frenkie de Jong, Schone (Ekkelenkamp 75) - Ziyech, Tadic, Neres
  • Juventus: Szczesny - J. Cancelo, Rugani, Bonucci, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi (Dybala 75) - Bernardeschi (Khedira 90+3), Mandzukic (D. Costa 60), Ronaldo

Final.

Min. 90+2: Ocazie Ajax. Ziyech pătrunde în flancul stâng şi îi întoarce lui Tadic, în poziţie bună, dar mijlocaşul sârb tratează faza cu superficialitate şi şutează în blocaj.

Min. 85: BARĂĂĂ! Douglas Costa pătrunde de unul singur în flancul stâng şi şutează la colţul lung, mingea lovind bara din stânga porţii lui Onana.

Min. 83: Ocazie Ajax. Jurgen Ekkelenkamp, intrat pe teren în urmă cu câteva minute, are o ocazie imensă de a duce scorul la 2-1, însă mingea trimisă din cădere de tânărul mijlocaş olandez se duce fix în direcţia lui Szczesny, care reuşeşte să pareze.

Min. 53: Juventus cere penalty la un duel între Tagliafico şi Bentancur. Arbitrul jocului apelează la tehnologia VAR, dar decide că nu a fost lovitură de la 11 metri, deşi a existat contact între cei doi.

Min. 49: Ocazie Ajax. Tagliafico trage puternic din marginea careului de 16 metri, dar mingea şterge plasa laterală.

Min. 46: GOOOL Ajax! Neres restabileşte egalitatea după doar 30 de secunde de la startul reprizei a doua.

Pauză.

Min. 45: GOOOL Juventus! GOOOL Cristiano Ronaldo! Atacantul portughez reia cu capul din plonjon, după o centrare ideală a conaţionalului Joao Cancelo, şi deschide scorul fix înainte de pauză.

Min. 37: Ocazie Juventus. Bernardeschi şutează puţin pe lângă poartă, din interiorul careului.

Min. 18: Ajax, cât pe ce să deschidă scorul. Ziyech plasează mingea aproape de vinclul  porţii lui Szczesny, după o fază superbă a lăncierilor, dar goalkeeper-ul polonez are o intervenţie perfectă şi scoate în corner.

Min. 12: Ocazie Ajax. Acelaşi Ziyech îşi încearcă norocul din afara careului, dar de această dată nu pune în pericol poarta lui Szczesny.

Min. 6: Ocazie Ajax. Ziyech prinde un şut de zile mari din marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, însă mingea se opreşte în plasa laterală.

Min. 2: Ocazie imensă pentru Juventus. Bernardeschi şutează bine din marginea careului de 16 metri, iar mingea trece puţin peste poarta lui Onana.

Min 1: A început meciul. În această seară, fundaşul lui Ajax, Matthijs de Ligt, a devenit cel mai tânăr jucător care poartă banderola de căpitan în sferturile UEFA Champions League. Mai multe detalii aici.

UPDATE 20:00 | Gheorghe Hagi şi George Ogararu au vizitat academia lui Ajax Amsterdam înaintea confruntării dintre Ajax şi Juventus, din această seară, din UEFA Champions League.

Ajax - Juventus, LIVE VIDEO, miercuri, de la 22:00, la Telekom Sport 2. Revine Cristiano

Cristiano Ronaldo s-a recuperat în timp util pentru meciul cu Ajax. Atacantul în vârstă de 34 de ani a suferit o leziune la coapsa dreaptă, în meciul dintre naţionala Portugaliei şi Serbia, disputat pe 25 martie, în preliminariile Euro 2020. Internaţionalul portughez şi-a revenit însă remarcabil de repede şi va putea să joace în partida programată la 10 aprilie, pe Johan Cruyff Arena, din Amsterdam.

"Sunt şanse mari ca el să fie pe teren la Amsterdam", a declarat antrenorul echipei italiene, Massimiliano Allegri.

În acest moment, singura temere a celor de la Juventus este ca Ronaldo să nu sufere o recidivă. Doar aşa ar putea rata portughezul meciul tur cu Ajax.

Pe lângă Cristiano Ronaldo, Emre Can şi Douglas Costa vin şi ei după accidentări şi sunt incerţi, în timp ce Andrea Barzali şi Martin Caceres au de asemenea probleme medicale şi nu vor juca în meciul de pe Amsterdam Arena. Dincolo, Ajax are un jucător suspendat, Noussair Mazraoui.

Altfel, nu mai puţin de cinci jucători ai "lăncierilor" riscă să rateze partida retur, de la Torino, în cazul în care sunt avertizaţi în meciul tur. Este vorba despre Daley Blind, Matthijs De Ligt, Nicolas Tagliafico, Donny Van de Beek şi Hachim Ziyech, în timp ce Juventus are doi jucători în pericol de suspendare: Federico Bernardeschi şi Blaise Matuidi.

Nu rata prima manşă a duelului dintre Ajax Amsterdam şi Juventus Torino, miercuri, de la 22:00, în direct la Telekom Sport 2 şi live video pe telekomsport.ro. Returul va avea loc la Torino, pe 16 aprilie.

Învingătoarea din această dublă va înfrunta în semifinale câştigătoarea dublei dintre Manchester City şi Tottenham Hotspur.

Se joacă în această săptămână în UEFA Champions League.