VIDEO | AS Roma s-a impus în faţa lui Şahtior Doneţk şi s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League

Formaţia AS Roma a câştiga partida cu Şahtior Doneţk, scor 1-0, în manşa retur a ”optimilor” Champions League şi s-a calificat în sferturile de finală.

VIDEO | AS ROMA - ŞAHTIOR 1-0 (Dzeko 52)

Unicul gol al meciului a fost marcat de Dzeko, în minutul 52.

În tur, Şahtior se impusese, scor 2-1.

Tragerea la sorţi pentru sferturile Ligii Campionilor are loc vineri.

FINAL

min. 72: Ocazie pentru AS Roma! Gerson primeşte o pasă foarte bună în profunzime, dar şutează în primul adversar.

min. 62: Ocazie imensă pentru AS Roma! Dzeko primeşte o pasă excelentă de la Nainggolan, dar trimite pe lângă poartă.

min. 52: GOOOL AS Roma! Dzeko scapă spre poarta lui Piatov şi trimite mingea printre picioarele acestuia.

min. 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ

min. 34: Posibil penalty pentru Şahtior! Ismaily cade în careul italienilor însă arbitrul Mallenco lasă jocul să cotinue.

min. 23: Ocazie AS Roma! Kolarov învăluie foarte bine în flancul stâng, dar centrarea sa este respinsă de portarul lui Şahtior.

min. 11: Bernard centrează din corner, dar defensiva celor de la Roma respinge mingea fără prea mari dificultăţi.

min.10: Ocazie imensă pentru Şahtior! Bernard execută foarte bine o lovitură liberă, dar defensiva romană reuşeşte să respingă. Mingea se scurge agonizant pe lângă poarta apărată de Alisson.

min. 1: A început partida!

Victorioşi în tur, scor 2-1, ucrainenii merg pe Olimpico gata să dea peste cap calculele hârtiei. AS Roma e considerată mare favorită la pariuri pentru o victorie care să-i asigure şi calificarea în sferturi.

Golul marcat în tur de Cengiz Under îi plasează în continuare pe italieni într-o poziţie bună pentru calificare, însă meciul va fi unul extrem de disputat, mai alex că Şahtior are patru victorii în ultimele cinci confruntări directe, inclusiv în "dubla" din 2011, tot în optimi, când ucrainenii au mers în sferturi. Cu Lucescu pe bancă, Şahtior a câştigat atunci ambele manşe (3-2 şi 3-0).

Italienii vin după două victorii clare în campionat (4-2 cu Napoli şi 3-0 cu Torino), care le oferă cu siguranţă moralul necesar pentru returul cu Şahtior. AS Roma joacă pentru a şasea oară în istorie în optimile Champions League, însă nu au mai obţinut o calificare în sferturi de un deceniu. În plus, romanii au pierdut ultimele trei duble jucate în această fază. Iar rezultatele directe din confruntările cu echipele din Ucraina nu sunt deloc încurajatoare: din  9 meciuri, AS Roma a câştigat trei şi le-a pierdut pe celelalte şase.

Afla mai multe despre: as romasahtior donetkuefa champions leagueoptimi