VIDEO | Astra - CFR Cluj 0-2. O repriză cât un campionat! Petrescu îl face KO pe Mulţescu şi e la 90 de minute de titlu

CFR Cluj a câştigat cu 2-0 meciul cu Astra şi este la 90 de minute de titlul de campioană. Totul s-ar putea rezolva mult mai repede, dacă FCSB nu va reuşi s-o învingă pe Craiova.

CFR Cluj a început excelent meciul de la Giurgiu, iar Ţucudean a deschis scorul încă din minutul 12. Radunovici face o greşeală uriaşă, iar oaspeţii nu refuză un asemenea cadou. Mulţescu reacţionează şi îşi scoate fundaşul, dar apărarea Astrei continuă să fie la pământ.

Omrani, în minutul 32, duce scorul la 2-0, după o nouă bâlbâială a gazdelor. Astra are o singură ocazie clară, la lovitura de cap a lui Abang, dar Arlauskis apără excelent şi scorul nu se mai modifică până la final.

CFR Cluj se desprinde la patru puncte de FCSB, iar titlul s-ar putea decide încă de luni, dacă FCSB nu va reuşi să câştige la Craiova.

VIDEO | ASTRA - CFR CLUJ 0-2 (Ţucudean 12, Omrani 32)

ECHIPELE DE START:

ASTRA: Iliev - Butean, Bejan, Polczak, Erico, Radunovici - Seto, Mrzljak - Matei, Abang, Stan

CFR CLUJ: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Bordeianu, Hoban, Culio - Deac, Ţucudean - Omrani

Min. 90+4: Fluier final.

Min. 90: Patru minute suplimentare.

Min. 80: Şutul slab al lui Matei nu-i pune nicio problemă lui Arlauskis.

Min. 70: Chiar dacă e mai prezentă în jumătatea adversă, Astra nu are ocazii clare la poarta lui Arlauskis.

Min. 55: CFR Cluj se mulţumeşte să apere avantajul de pe tabelă. Astra are dificultăţi mari la construcţie.

Min. 48: Ocazie imensă de gol pentru CFR! Omrani şi Ţucudean nu reuşesc să marcheze.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză la Giurgiu.

Min. 41: Prima ocazie importantă pentru Astra. Arlauskis scoate excelent lovitura de cap a lui Abang.

Min. 32: GOOOL CFR CLUJ! Omrani dublează avantajul oaspeţilor, după o nouă bâlbâială în defensiva Astrei.

Min. 20: Momente tensionate la Giurgiu. Radunovici e schimbat şi are câteva contre verbale cu Gigi Mulţescu.

Min. 12: GOOOL CFR CLUJ! Ţucudean înscrie, după o eroare imensă a lui Radunovici.

Min. 7: Şutul lui Bordeianu e reţinut excelent de Iliev.

Min. 1: A început meciul.

După 1-1 în meciul tur, de la Cluj, CFR vine la Giurgiu doar cu gândul la cele trei puncte. Cu două runde înainte de final, CFR-ul are un punct în faţa FCSB-ului, formaţie care are un meci infernal la Craiova, împotriva celor de la Universitatea.

Nici pentru Astra nu este un meci de vacanţă. În cazul unui succes, echipa antrenată de Gigi Mulţescu ar face 36 de puncte şi ar ajunde pe poziţia a 3-a în playoff-ul Ligii I, depăşind-o astfel pe Viitorul Constanţa.

Partida dintre Astra şi CFR Cluj va începe la ora 21:30 şi va fi transmisă în direct la Telekom Sport 1. Golurile şi cele mai importante faze vor putea fi văzute, în timp real, pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: astracfr clujtelekom sportliga 1,