VIDEO | Victorie uriaşă pentru Poli Iaşi. Moldovenii s-au impus cu 2-1 în deplasarea de la Astra Giurgiu

Politehnica Iaşi a învins-o, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), pe Astra Giurgiu, în etapa a V-a a play-out-ului Ligii I.

Poli Iaşi a luat o importantă gură de aer în cursa pentru salvarea de la retrogradare. Echipa lui Nicolo Napoli a deschis scorul în faţa Astrei la jumătatea primei reprize. Onea a marcat. Până la pauză, Passaglia a înscris şi el, iar moldovenii visau deja la prima victorie din play-off.

Astra a ieşit însă mult mai motivată de la cabine. Valentin Gheorghe a redus din diferenţă cu un sfert de oră înainte de final. Giurgiuvenii puteau salva chiar un punct la capătul unui meci în care au evoluat şi cu un jucător în plus din minutul 80. Montini şi Stahl au irosit două ocazii uriaşe, iar Astra - Poli s-a terminat 1-2.

Astra - Poli Iaşi 1-2
Au marcat: Gheorghe '78 / Onea '22, Passaglia '34

• ASTRA: Lazar - Raspopovic, Graovac, Găman, David Bruno - G. Şerban, Crepulja, Wuthrich - Merloi, Balaure, V. Gheorghe
    Rezerve: Popa, Jovanovic, Lamanje, Boe Kane, Canadija, Stahl, Montini, Krpic, Răduţ

• POLI IAŞI: Brănescu - Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu - De Iriondo, Passaglia - Soares, Vanzo, Antonio Stan - Duranovic
    Rezerve: Brînză, Zaharia, Dylan Flores, Gaitan, Mensah, Vega, Popadiuc, F. Cristea, Cană

Min. 78 - GOOOOOL Astra! Valentin Gheorghe reduce din diferenţă pentru giurgiuveni