VIDEO | Barcelona - Leganes 3-1. Victorie mai grea decât o arată scorul pentru catalani

FC Barcelona

FC Barcelona a învins, duminică seară, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Leganes, în etapa a 20-a din campionatul Spaniei.

Ousmane Dembele (32), Luis Suarez (71) şi Leo Messi (92) au marcat golurile învingătorilor. Pentru oaspeţi a înscris Braithwaite, în minutul 57.

Meciul a fost decis de Leo Messi, care a intrat pe teren în minutul 64, la scorul de 1-1. Argentinianul a făcut faza de la golul lui Suarez, de 2-1, şi a închis meciul în prelungirile reprizei a doua, cu golul 401 în La Liga.

În urma acestui succes, catalanii au acumulat 46 de puncte şi şi-au refăcut avansul de cinci puncte faţă de Atletico Madrid în fruntea campionatului Spaniei. Real Madrid se află pe locul al treilea, cu 36 de puncte, în timp ce Leganes ocupă locul 14, cu 22 de puncte.

VIDEO | Barcelona - Leganes 3-1 (O. Dembele 32', L. Suarez 71', Messi 92' / Braithwaite 57')

Barcelona: ter Stegen - Roberto, Pique, Vermaelen, Alba - Alena, Busquets, Arthur - Dembele, L. Suarez, Coutinho

Leganes: Cuellar - Tarin, Omeruo, Siovas - Nyom, Vesga, Recio, Silva - Oscar - Braithwaite, En Nesyri

Min. 90+2: GOOOL Barcelona! Leo Messi închide meciul.

Min. 71: GOOOL Barcelona! Luis Suarez îi readuce în avantaj pe catalani, golul atacantului uruguayan fiind validat după consultarea arbitrajului video.

Min. 57: GOOOL Leganes! Braithwaite restabileşte egalitatea.

Pauză.

Min 39: Acţiune de mare frumuseţe a lui Ousmane Dembele. În cele din urmă, internaţionalul francez a fost blocat, după o cursă de peste 30 de metri, în care a înşirat trei adversari.

Min. 32: GOOOL Barcelona! Ousmane Dembele deschide scorul cu un şut cu latul, după o combinaţie în stânga cu Jordi Alba.

Min. 1: A început meciul.

După ce a legat 5 victorii consecutive în campionat, FC Barcelona are ocazia să-şi păstreze avansul de 5 puncte faţă de Atletico Madrid, respectiv 10 puncte faţă de Real Madrid, în cazul unui succes pe teren propriu contra madrilenilor de la Leganes.

• LIVE VIDEO | Barcelona - Leganes duminică, de la ora 21:45, pe Telekom Sport 2

Barca încheie duminică o săptămână agitată. Formaţia blaugrana a câştigat pe teren returul cu Levante din Copa del Rey (3-0), dar înainte de meci, în Spania s-a aflat că Ernesto Valverde a folosit un jucător suspendat (Chumi) în meciul tur, de pe Ciutat de Valencia (1-2). Levante a depus contestaţie, acuzând prezenţa în echipa Barcelonei a tânărului jucător Juan Brandariz Movilla “Chumi”, dar Comisa de Competiţii a decis să nu accepte contestaţia clubului Levante după meciul cu FC Barcelona, din Cupa Spaniei, deoarece a fost depusă prea târziu.

Catalanii au scăpat de acest incident şi au aflat deja că vor juca în sferturile Cupei contra Sevillei.

Pe Camp Nou, Leganes pare victimă sigură. O singură victorie au obţinut madrilenii în acest campionat, pe teren străin. Pe 1 decembrie, ei s-au impus la Valladolid, scor 4-2.Surprinzător, oaspeţii de duminică au oferit reprezentaţii bune pe arena Barcelonei la ultimele vizite. Pe 7 aprilie 2018 au pierdut doar cu 3-1, iar în februarie 2017, Barca a avut nevoie de un penalty transformat de Lionel Messi în minutul 90 pentru a obţine victoria.

Bilanţul întâlnirilor directe arată însă că Leganes a pierdut ultimele 5 meciuri directe cu FC Barcelona.

Rafinha şi Umtiti de la gazde sunt indisponibili, în timp ce Leganes nu va conta pe Bustinza, Carillo, Santos, Szymanovski şi Rolan.

Formaţii probabile:

FC Barcelona: ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Rakitic, Busquets, Arthur - Messi, Suarez, Dembele

Leganes: Cuellar - Omeruo, Siovas, Juanfran - Nyom, Perez, Vesga, Sivla - Oscar - El Nesyri, Carillo