VIDEO | Victorie chinuită pentru Real în deplasarea de la Betis. Ceballos i-a salvat pe madrileni cu un gol în ultimele minute

La Liga

Fanii lui Betis au creat o atmosferă de vis, iar favoriţii lor au fost la două minute distanţă de un rezultat mare cu Real Madrid.

Campioana Europei a intrat în avantaj la pauză. Modric a marcat primul său gol în acest campionat. La reluare, andaluzii au fost mult mai insistenţi. Canales a dejucat excelent ieşirea la offside a "galacticilor" şi a reuşit să egaleze. Introdus pe teren în actul secund, Dani Ceballos a înscris în minutul 88 împotriva echipei care l-a format şi i-a adus victoria Realului, scor 2-1.

Betis - Real Madrid 1-2
Au marcat: Canales '68 / Modric '13, Ceballos '88

• Betis: Pau López - Barragán, Mandi, Bartra, Francis - William - Joaquín, Canales, Lo Celso, Guardado - Sanabria
  • Real Madrid:  Keylor - Varane, Ramos, Nacho - Carvajal, Modric, Casemiro, Valverde, Reguilón - Benzema, Vinícius

Min. 88 - GOOOOOOOL Real Madrid! Ceballos aduce victoria "galacticilor"

Min. 68 - GOOOOOOOL Betis! Canales egalează pentru andaluzi, iar reuşita este validată cu ajutorul sistemului VAR

Min. 13 - GOOOOOOOL Real Madrid! Modric deschide scorul cu un şut din afara careului de 16 metri

Betis Sevilla ocupă locul 6 înainte de acest meci, un detaliu care nu reprezintă neapărat o surpriză. Formaţia pregătită de Quique Setien e la doar 4 puncte de locul 5, ocupat de Real Madrid. Abia asta reprezintă o mare surpriză.

• LIVE VIDEO | Betis Sevilla - Real Madrid duminică de la ora 21:45 pe Telekom Sport 1

Campioana Europei nu a câştigat încă în 2019 un meci în campionatul spaniol, iar deplasarea de la Sevilla se anunţă una extrem de dificilă. În criză de puncte şi mai ales de formă, echipa lui Solari e aproape să intre şi în criză de efectiv. Marco Asensio, Gareth Bale, Thibaut Courtois, Toni Kroos şi Marcos Llorente au şanse infime să joace în acest meci, în timp ce Lucas Vazquez este suspendat.

În plus, deşi au revenit la antrenamente, Mariano Diaz şi Javi Sanchez vor lipsi probabil şi ei din lotul formaţiei blanco. În aceste condiţii, misiunea lui Solari devine şi mai dificilă. Ameninţat deja cu demiterea, tehnicianul argentinian va trebui să încropească un unsprezece de start puternic, capabil să depăşească o formaţie care a pierdut doar două meciuri pe teren propriu. În plus, Vinicius Junior, puştiul de 18 ani care pare cel mai în formă jucător al madrilenilor a răcit şi are şi el şanse mici să facă deplasarea la Sevilla.

Gazdele nu vor conta în acest duel pe Kaptoum şi Sideni (accidentaţi) în timp ce Inui şi Junior sunt încă incerţi. Real Madrid are doar două victorii în ultimele 5 deplasarări din La Liga, iar în februarie 2018 a câştigat pe Benito Villamarin cu 5-3. E drept, atunci îl avea în teren pe Cristiano Ronaldo.

Formaţii probabile

Betis Sevilla: Pau Lopez - Mandi, Bartra, Feddal - W. Carvalho- Guerrero, Canales, Lo Celso, Junior (Tello) - Loren, Joaquin

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Dani Ceballos, Luka Modric, Isco - Karim Benzema, Vinicius (Diaz)