VIDEO | Borussia Dortmund a "spulberat-o" pe Eintracht Frankfurt, în campionat. Erling Haaland, din nou providenţial

Bundesliga

Borussia Dortmund a învins-o pe Eintracht Frankfurt, cu scorul de 4-0 (1-0), într-o partidă din etapa a 22-a din Bundesliga. Au marcat Piszczek (33), Sancho (49), Haaland (54) şi Guerreiro (74).

VIDEO | Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 4-0 (Piszczek 33`, Sancho 49`, Haaland 54`, Guerreiro 74`)

Piszcek a rupt echilibrul după o jumătate de oră de joc. Veteranul Borussiei a marcat primul său gol din acest sezon şi a stabilit scorul pauzei. Repriza a doua a adus un adevărat spectacol ofensiv din partea echipei lui Favre, care a mai marcat de alte trei ori. Jadon Sancho a făcut 2-0 imediat după ieşirea de la cabine. Apoi fenomenul Haaland a ieşit din nou în prim plan. Norvegianul a marcat al nouălea său gol în şase meciuri pentru Dortmund. Scorul final l-a stabilit Guerreiro cu 20 de minute înainte de final. Dortmund - Frankfurt s-a terminat 4-0, iar Borussia s-a apropiat la un punct de rivala Bayern în clasament.

ECHIPELE DE START

• Dortmund: Burki - Piszczek, Hummels, Zagadou, Guerreiro - Can, Witsel, Hazard - Hakimi, Haaland, Sancho
  • Frankfurt: Trapp - Toure, Abraham, Hinteregger, N'Dicka - Ilsanker, Rode - Chandler, Gacinovic, Kostic - Silva

Min. 74: GOL Dortmund! Guerreiro înscrie şi el cu un şut în forţă.

Min. 54: GOL Dortmund! Şi-a revenit Haaland. După primul meci fără gol, norvegianul a ajuns la opt goluri în Bundesliga.

Min. 50: GOL Dortmund! BVB şi-a majorat avantajul. Jadon Sancho a înscris din pasa lui Witsel.

Min. 33: GOL Dortmund! Fundaşul Piszczek a deschis scorul cu un şut de la aproximativ 16 metri.

Borussia Dortmund este pe locul 3, cu 39 de puncte, însă vine după o înfrângere dureroasă, suferită pe terenul celor de la Bayern Leverkusen, scor 3-4. A fost primul meci fără gol în campionat pentru senzaţia Erling Haaland, care a marcase şapte goluri în primele trei prezenţe. Formaţia lui Lucian Favre are obiectiv, în acest an, cucerirea titlului după opt ani.

• LIVE VIDEO | Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt, de la ora 21:30, în direct, pe Telekom Sport 3

Eintracht Frankfurt este pe locul 9, cu 28 de puncte. Jucătorii antrenaţi de Adi Hutter vin după trei victorii consecutive şi un rezultat de egalitate. În ultima rundă, Frankfurt a spulberat-o pe Augsburg pe teren propriu, scor 5-0.

Afla mai multe despre: fotbal