VIDEO | Botoşani şi Astra, egal cu scântei. Ongenda a marcat un super gol. Dumitraş, eliminat după o intrare dură

Fotbal intern

Botoşani şi Astra au deschis etapa a 4-a din Liga I cu un meci care a avut de toate. Goluri, nervi, ratări, gafe şi un cartonaş roşu. La final, cele două echipe au dat-o la pace, scor 1-1.

Ongenda, omul care era cândva o speranţă pentru PSG, a deschis scorul cu o execuţie senzaţională, din afara careului, care l-a lăsat pe Lazar fără reacţie. Botoşănenii au presat mai mult, dar la pauză s-a intrat la egalitate.

Mai întâi Pap a fost erou pentru gazde la şuturile lui Alibec, dar a comis-o chiar înainte de pauză. Portarul Botoşaniului nu s-a înţeles cu Miron, iar Bejan a înscris în poarta goală.

În partea a doua s-a jucat ceva mai puţin fotbal, cele două formaţii preferând să nu rişte absolut nimic. Cel care a riscat şi, până la urmă, a pierdut a fost Dumitraş. Fundaşul lui Costel Enache s-a dus direct cu talpa pe piciorul adversarului, iar Colţescu l-a trimis mai devreme la vestiare.

După patru etape, Astra şi Botoşani au strâns câte şase puncte şi sunt neînvinse în acest debut de sezon. Ambele formaţii au ca obiectiv intrarea în playoff.

VIDEO | BOTOŞANI - ASTRA 1-1 (Ongenda / Bejan)

ECHIPE PROBABILE:

BOTOŞANI: Pap - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Oaidă, Rodriguez - Roman, Ongenda, Golofca - Roman

ASTRA: Lazar - Stan, Erico, Bejan, Radunovici - Biceanu, Mrzljak - Balaure, Roşu, Llullaku - Alibec

Min. 90+4: Fluier final.

Min. 82: ROŞU! Colţescu îi acordă roşu direct lui Dumitraş, după o intrare extrem de dură.

Min. 70: Alibec e schimbat de Măldărăşanu. Aplaudă ironic publicul botoşănean.

Min. 60: După o primă parte destul de alertă, repriza secundă a fost mai modestă.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Botoşani.

Min. 41: GOOOL ASTRA! Bejan marchează, după o gafă a lui Pap, care nu s-a înţeles cu Miron.

Min. 28: Alibec şutează din nou bine, dar Pap e la post.

Min. 19: Şutul lui Alibec e respins de Pap. Şansă bună pentru Astra.

Min. 10: GOOOL BOTOŞANI! Ongenda a deschis scorul cu un şut senzaţional!

Min. 1: A început meciul.

Ambele echipe au început foarte bine actuala stagiune, fiind fără înfrângere după trei etape. Astra a debutat perfect, cu o victorie 1-0 în faţa vicecampioanei de anul trecut, FCSB. Au urmat două remize consecutive cu CSM Iaşi şi Sepsi, ambele încheiate cu acelaşi scor 1-1.

Botoşani a pornit cu o remiză la 1 pe terenul campioanei CFR Cluj. În următoarea etapă a învins-o cu 2-0 pe nou-promovata pe Hermannstadt, pentru ca săptămâna precedentă să remizeze 2-2 pe terenul Craiovei.

Ultimele trei confruntări directe dintre Botoşani şi Astra au adus nu mai puţin de zece goluri şi de fiecare dată s-au impus giurgiuvenii. De altfel, moldovenii au dezvoltat un adevărat complex în faţa Astrei, pe care n-au mai învins-o din 2014.

Afla mai multe despre: botosaniastraliga 1,