VIDEO | FC Botoşani - CSM Poli Iaşi 3-2. Meci nebun în Cupa României. Era 0-0 în minutul 89!

VIDEO | FC Botoşani -  CSM Poli Iaşi 3-2. Meci nebun în Cupa României. Era 0-0 în minutul 89!

Cupa României

Ce meci nebun am avut în Moldova! FC Botoşani s-a calificat în semifinalele Cupei României după 3-2 cu CSM Poli Iaşi. Interesant este că în minutul 89 scorul era 0-0! Botoşani este ultima echipă care obţine calificarea în penultimul act al competiţiei, după Craiova, Hermannstadt şi Gaz Metan.

LIVE VIDEO | BOTOŞANI - POLI IAŞI 3-2 (Golubovic 89, Roman 94, Axente 111 / Cristea 90, 107)

FC Botoşani (4-2-3-1): Pap - Unguruşan, Burcă, A. Miron, Acsinte - Tincu, Oaidă - M. Roman, V. Achim, Golofca - Golubovic
Rezerve: Cobrea, Plămadă, Muşat, St. Cucu, L. Fulop, Moruţan, Acsente

Antrenor: Costel Enache

CSM Poli Iaşi (4-2-3-1): Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Chelaru, Qaka - Platini, Jo Santos, Pedro Mendes - Kizito
Rezerve: Kelava, Mihăescu, Al. Zaharia, Jagodinskis, A. Sin, Panţîru, An. Cristea
Antrenor: Flavius Stoican

Min 111. GOOOOOL Botoşani. Axente face 3-2 după o lovitură de la 11 metri!

Min 107. Andrei Cristea restabileşte egalitatea, după ce Pap greşeşte la lovitura liberă a lui Cioinac

Min 94. Mihai Roman execută perfect o lovitură de pedeapsă

Min 90. GOOOOOOL Iaşi. Ce meci! Andrei Cristea restabileşte egalitaeta şi trimite meciul în prelungiri!

Min 89. GOOOOOOL FC Botoşani! Golubovici punctează după o fază fixă. A fost primul său gol pentru formaţia lui Enache!

Min 57. Ratare incredibilă Golubovic!

Min 37. Ocazie Roman!

Min 5. Cătălin Golofca are prima ocazie de gol a partidei.

Min 1. A început meciul

Gazonul este plin de bălţi, iar jucătorii vor avea mari probleme la controlul balonului.

A mai rămas o singură necunoscută pentru careul de aşi din Cupa României. Botoşani a ratat calificarea în PlayOff, dar îşi poate salva sezonul cu o calificare în semifinalele din Cupă. De cealaltă parte, ieşenii şi-au menajat mai mulţi fotbalişti în debutul PlayOff-ului tocmai pentru a ataca derby-ul Moldovei în cea mai bună formulă.

Ultima partidă directă jucată la Botoşani a adus şase goluri şi un meci absolut spectaculos. S-a terminat 3-3, după ce Botoşaniul a condus cu 2-0 şi 3-2, dar a fost egalată în minutul 81, din penalty.

E un meci decisiv pentru un an întreg”, a spus Costel Enache, înainte de ultima partidă cu adevărat mare pe care echipa sa o va mai avea în 2018.

Vrem să ajungem în finală, iar dacă putem să şi o câştigăm. Va fi un meci al ambiţiilor, al orgoliilor”, a declarat Stoican.

Afla mai multe despre: botosanipoli iasicupa romaniei