CA-LI-FI-CA-RE!!! Rangers o bate şi în retur pe Braga după o nouă prestaţie bună a lui Ianis Hagi | VIDEO

UEFA Europa League

Rangers a câştigat şi la Braga şi s-a calificat în optimile Europa League. După ce la Glasgow s-a impus cu 3-2, în Portugalia, echipa lui Steven Gerrard a câştigat cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Kent, din pasa lui Hagi, în minutul 61. În prelungirile primei reprize, mijlocaşul a ratat o lovitură de pedeapsă.

VIDEO | Braga - Rangers 0-1 (Kent 61')

Braga: Matheus - Viana, Carmo, Melo da Silva, Sequira - Esgaio, Fransergio, Palhihca, Trincao - Paulinho, Horta

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Edmundson, Barisic - Arfield, Davis, Jack - Hagi, Kamberi, Kent

Final.

Min 90+2 Nou-intratul Ojo, şut periculos. Matheus scoate cu dificultate

Min 90 - Partida se prelungeşte cu minim patru minute

Min 81 - Braga, o nouă şansă de egalare. Acelaşi Paulinho iroseşte o ocazie foarte bună

Min 78 - Arfield trimite mingea în poartă, dar nu se face 2-0 pentru Rangers. Reuşita e anulată pe motiv de offside

Min 73 - Ianis Hagi este înlocuit. În locul său a intrat Aribo

Min 71 - Ocazie colosală de egalare a lusitanilor! Cu capul, Paulinho trimite mingea în bară

Min 64 - Lusitanii, foarte aproape să egaleze. Trincao, viitorul fotbalist al Bracelonei, trage pe lângă poarta lui McGregor

Min 61 - GOOOL!!! Rangers deschide scorul din pasa superbă a lui Ianis Hagi

Min 55 - Ratare Rangers! Kent şutează peste poartă din poziţie bună

Min 46 - A început repriza a doua

Min 45 - Incredibil! Ianis Hagi ratează lovitura de pedeapsă şi cele două echipe intră la cabine cu scorul de 0-0

Min 44 - Penalty pentru Rangers! Melo da Silva comite henţ în propriul careu!

Min 30 - Portughezii trec din nou pe lângă deschiderea scorului. Fransergio, ratare colosală

Min 26 - Ratare uriaşă a Bragăi! McGregor scoate de sub transversală lovitura de cap a lui Paulinho

Min 22 - Lovitură liberă pentru Rangers. Hagi trage însă peste poartă

Min 19 - O nouă ocazie imensă a lui Rangers! Servit excelent de Ianis, care a avut o trecere superbă, Kent a ratat dintr-o poziţie excelentă

Min 9 - Ratare imensă a oaspeţilor! Scăpat singur cu Matheus, Kamberi l-a luat la ţintă pe portarul Bragăi

Min 1 - A început meciul

Update 18:25 Fotbaliştii lui Gerrard au ajuns la stadion.

Update 18:15 Rangers îşi pune toate speranţele în Ianis Hagi!

Braga - Rangers, miercuri, ora 19:00, în Europa League, la Telekom Sport 2

Vicecampioana Scoţiei merge în Portugalia cu un avantaj fragil obţinut, pe Ibrox, joia trecută, în prima manşă a şaisprezecimilor. Deşi Braga conducea cu 2-0 în minutul 67, Rangers avea să se impună cu 3-2, graţie unei reveniri fantastice. Remontada de la Glasgow i s-a datorat, în mare parte, lui Ianis Hagi, care a reuşit o dublă, în minutele 67 şi 82, Aribo înscriind şi el, în minutul 75. Pe lângă cele două goluri, internaţionalul român a oferit şi trei pase ideale pentru Alfredo Morelos, însă atacantul columbian, ieşit complet din formă în această perioadă, a ratat inexplicabil din faţa porţii.

În weekend, Rangers a primit din nou două goluri, în campionat, de la St. Johnstone (scor 2-2), însă Ianis Hagi nu a prins o zi la fel de bună şi nu a reuşit să marcheze. Aribo şi Kamberi au marcat pentru Rangers în meciul de campionat. De cealaltă parte, Braga s-a impus, acasă, cu Setubal, scor 3-1.

Braga - Rangers, miercuri, ora 19:00, în Europa League, la Telekom Sport 2. De ce meciul nu se joacă joi

Ziua de miercuri este rezervată, de obicei, în exclusivitate meciurilor de Champions League, însă meciul dintre Braga şi Rangers şi-a făcut loc printre partidele din competiţia stelelor. Partida Braga - Rangers se va disputa cu o zi mai devreme decât ar fi trebuit ca urmare a faptului că rivala celor de la Braga, FC Porto, va juca, joi, pe Estadio Dragao, meciul cu Bayer Leverkusen, din aceeaşi competiţie. Distanţa dintre Porto şi Braga este de aproximativ 45 de kilometri, astfel că UEFA a preferat să programeze partida dintre Braga şi Rangers cu o zi mai devreme, pentru a evita eventuale probleme create între fani.

Braga - Rangers, miercuri, ora 19:00, în Europa League. Ianis Hagi, în echipa săptămânii în Europa League

Fotbalistul formaţiei Glasgow Rangers, Ianis Hagi, care a înscris două goluri în meciul cu Braga, scor 3-2, a făcut parte din echipa săptămânii trecute în Europa League

All-star XI este format din următorii jucători:

Portar

Pau López (AS Roma) – locul 44 în clasamentul FedEx Performance Zone (+181)

Fundaşi

Mathías Olivera (Getafe) – locul 39 (+185)